Historia Warto wiedzieć Z Kart Historii

Co i dlaczego świętujemy 15 sierpnia w Polsce?

15 sierpnia w Polsce obchodzone jest oficjalnie Święto Wojska Polskiego, ustanowione dla upamiętnienia zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920r. W Kościele katolickim 15 sierpnia obchodzona jest uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Bitwa stoczona w dniach 12–15 sierpnia 1920 r. w czasie wojny polsko-bolszewickiej określana także mianem „Cudu nad Wisłą”, zadecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości oraz udaremniła plany rozprzestrzenienia rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią. Walki toczone pomiędzy odrodzoną II Rzeczpospolitą a Rosją Sowiecką, która dążyła do podboju Europy i przekształcenia poszczególnych europejskich krajów w republiki sowieckie zgodnie z doktryną i celami politycznymi rosyjskiej partii bolszewików, zadecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości oraz udaremniła plany rozprzestrzenienia rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią.

Wojsko Polskie pod komendą Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych Józefa Piłsudskiego zdołało odeprzeć siły Arami Czerwonej. Efektem wygranych walk było zawieszenie broni zawarte w Rydze 12 października 1920 przez delegacje Sejmu RP i rządu Rzeczypospolitej i delegacją rządu RFSRR. 18 marca 1921 roku w Rydze podpisany został traktat pokojowy, który wyznaczył granicę polsko-sowiecką do czasu agresji ZSRR na Polskę 17.09.1939.

Historycy szacują, że w bitwie, po stronie polskiej zginęło ok. 4,5 tys. żołnierzy, 22 tys. zostało rannych i 10 tys. zaginionych.

Obchody Święta Wojska Polskiego w dniu 15 sierpnia ustanowiono w roku 1923. W okresie PRL data święta uległa zmianie. Obchody odbywały się nie 15 sierpnia a 12 października, dla upamiętnienia bitwy pod Leniono. Do pierwotnej daty, polskie władze państwowe zdecydowały się wrócić w 1992 i od tego czasu nieprzerwanie obchodzone jest w połowie sierpnia.

Dołącz do nas, udostępniaj artykuły PolishNews24.com w social media:
Please follow and like us: