Polska Wiadomości

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

2 maja to dzień w trakcie tradycyjnej majówki w Polsce, w którym mamy dwa powody do świętowania.
Po pierwsze jest to dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej ( ang. Polish National Flag Day) , po drugie data ta uznawana jest oficjalnie jako Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

W Warszawie Prezydent RP Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser–Dudą wezmą udział w uroczystości podniesienia Flagi Państwowej na Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego.

Dzień Flagi został ustanowiony przez Sejm RP w 2004 roku jako święto, które ma wyrażać szacunek do flagi i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. Polska flaga państwowa na terenie RP ma zawsze pierwszeństwo przed wszystkimi innymi flagami. Dlatego np. wywieszając flagę Polski wraz z flagami innymi państw na masztach, to właśnie flagę Polski wciąga się jako pierwszą i opuszcza jako ostatnią.

Celebrując 2 maja możemy wywiesić flagę na widok publiczny ( np. na balkonie, w oknie, etc.). warto jednak pamiętać o zachowaniu kilu ważnych zasad.
Flagę musimy traktować zawsze z szacunkiem i odpowiednio eksponować, dbając by była czysta, niepostrzępiona, a jej barwy zawsze czytelne. Inna ważna zasada to ta, że flaga nigdy nie może dotyka ziemi, podłogi, wody czy bruku.

Więcej ważnych wskazówek na temat tego jak prawidłowo eksponować i obchodzić się z flagą znaleźć można w specjalnym poradniku stworzonym przez MSWiA mini-przewodnikiem „Biało-Czerwona”, dostępnym tutaj.

Źródło informacji: Serwis Rzeczypospolitej Polskiej, Kancelaria Prezydenta
Źródło zdjęcia: #PolishNews24

Dołącz do nas, udostępniaj artykuły PolishNews24.com w social media:
Please follow and like us: