Ciekawostki w PolsihNews24 Warto wiedzieć Wielka Brytania Wolny czas

Noc Guya Fawkesa – Bonfire Night w Wielkiej Brytanii

5 listopada w Wielkiej Brytanii można dojść do przekonania, że właśnie rozpoczął się Sylwester. Niebo rozświetlają fajerwerki, słychać huk petard i wystrzałów, a w powietrzu unosi się charakterystyczny zapach palonych środków pirotechnicznych. To nie Sylwester, ale Noc Guya Fawkesa lub inaczej Bonfire Night, obchodzone na Wyspach dla upamiętnienia udaremnienia spisku i próby wysadzenia angielskiego parlamentu.

Uwaga. Ten materiał zawiera błyskające obrazy. Warning. This material contains flashing images.

Guy Fawkes, również Guido Fawkes (ur. 13 kwietnia 1570 w Yorku, zm. 31 stycznia 1606 w Londynie), był angielskim wojskowym, członkiem grupy katolików, którzy zaplanowali zakończony fiaskiem spisek prochowy z 1605 roku. Nieudany zamach zorganizowany w Londynie 5 listopada 1605 roku, miał na celu zabójstwo króla Anglii i Szkocji Jakuba I. Spiskowcy zaplanowali wysadzenie parlamentu w Londynie i zabicie wszystkich osób przebywających w środku, jednak ostatecznie zostali zdekonspirowani.

Co roku w Wielkiej Brytanii na pamiątkę tamtych wydarzeń organizowane są festyny i pokazy sztucznych ogni, w niektórych regionach pali się ogniska i kukły z podobizną Guya Fawkesa.Dołącz do nas, udostępniaj artykuły PolishNews24.com w social media:
Please follow and like us: