Europa

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Głosowanie w Polsce odbędzie się już 9 czerwca

Kampania wyborcza do Parlamentu Europejskiego wkracza w finałową fazę. W dniach od 6 do 9 czerwca br. odbędą się wybory, w których poznamy tych, którzy w kolejnej, pięcioletniej kadencji zasiądą w Europarlamencie.

Wybory europejskie odbywają się w drodze głosowania powszechnego, i chociaż były już pomysły, by oddawać głosy na kandydatów z list ogólnoeuropejskich, utrzymano model głosowania na kandydatów krajowych. Europosłowie i europosłanki mają jednak zadanie reprezentowania interesów wszystkich obywateli krajów należących do Unii Europejskiej.

To właśnie od europarlamentarzystów wybieranych w tych wyborach zależy kształt ustanawianych aktów prawnych i zasad odnoszących się do takich aspektów jak kierunki rozwoju polityki bezpieczeństwa, gospodarczej , klimatycznej i społecznej Unii Europejskiej.

W tegorocznych wyborach wyłonionych zostanie 720 europosłów i europosłanek ze wszystkich krajów Unii. Od kiedy Polska stała się członkiem Unii Europejskiej ( 1 maja 2004), w wyborach tych startują także kandydaci i kandydatki z Polski. Ile miejsc przypadnie w Europarlamencie Polsce?

Wybory do Parlamentu Europejskiego w Polsce odbędą się 9 czerwca 2024, a kandydaci i kandydatki powalczą w nich o 53 mandaty uprawniające do reprezentowania interesów obywateli polskich na forum Unii.

Liczba posłów i posłanek do Parlamentu Europejskiego, którzy zostaną wybrani w każdym kraju w wyborach europejskich w 2024 r.

KRAJLICZBA MIEJSC
NIEMCY96
FRANCJA86
WŁOCHY76
HISZPANIA:61
POLSKA53
RUMUNIA33
HOLANDIA31
BELGIA22
GRECJA21
CZECHY21
BELGIA21
SZWECJA21
PORTUGALIA21
WĘGRY21
AUSTRIA20
BUŁGARIA17
DANIA15
FINLANDIA15
SŁOWACJA15
IRLANDIA14
CHORWACJA12
LITWA11
SŁOWENIA9
ŁOTWA9
ESTONIA7
CYPR6
LUKSEMBURG6
MALTA6

Zdjęcie źródło: PolishNews24

Dołącz do nas, udostępniaj artykuły PolishNews24.com w social media:
Please follow and like us: