Polska Wiadomości

Wybory 4 czerwca 1989 i zwycięstwo „Solidarności” w Polsce

W historii Polski jest kilka dat, które mają więcej niż symboliczne znaczenie. Jedną z nich jest dzień 4 czerwca 1989 roku.

35 lat temu, w Polsce odbyły się pierwsze, częściowo wolne wybory parlamentarne. W konsekwencji rozmów Okrągłego Stołu, przy którym spotkali się przedstawiciele rządzącej w tamtym czasie PZPR i opozycji, zdecydowano się na organizację wyborów. Dlaczego nazwano je częściowo wolnymi? W wyniku prowadzonych rozmów ówczesna komunistyczna władza zagwarantowała sobie 65% miejsc w Sejmie, pozostałe 161 mandatów poselskich miało przypadać dla osób wybranych w wyborach. Jak się okazało, opozycja odniosła bezprecedensowe zwycięstwo. Z możliwych 161 miejsc w polskim Parlamencie zdołała uzyskać 160. W wyborach do Senatu kandydatom opozycyjnym udało się również zdecydowanie wygrać. Wybory te poprowadziły Polskę w kierunku zmian demokratycznych i stały się także impulsem dla innych krajów w Europie środkowo- wschodniej do rozpoczęcia porcesu przemian.

W kontekście tych wyborów warto przytoczyć jeszcze jedno wypowiedziane w tamtym czasie zdanie.
„ Proszę Państwa, 4 czerwca 1989 roku skończył się w Polsce komunizm” – powiedziała 28 października 1989 w głównym sobotnim wydaniu Dziennika Telewizyjnego, Joanna Szczepkowska (polska aktorka, pisarka i felietonistka). Z czasem zdanie wypowiedziane przez Joannę Szczepkowską stało się symbolem gruntownych zmian, jakie nastąpiły w Polsce po czerwcowych wyborach parlamentarnych w 1989.

Źródło zdjęcia: PolishNews24

Dołącz do nas, udostępniaj artykuły PolishNews24.com w social media:
Please follow and like us: