Polonia w Wielkiej Brytanii

Polonez Manchester na Polish Heritage Days w Gloucester

Jak co roku w maju, w Wielkiej Brytanii odbywają się Dni Polskiego Dziedzictwa ( ang. Polish Heritage Days).

To już 8 edycja tej ciekawej inicjatywy mającej na celu promowanie polskiej kultury, dziedzictwa przeszłych pokoleń, polskiego wkładu w życie kulturalne, gospodarcze i społeczne Zjednoczonego Królestwa, a także polonijnej solidarności społecznej. Istotnym elementem obchodów, jest wzmacnianie wartości wspólnotowych w środowiskach lokalnych, a także podkreślenie pozytywnej roli, jaką polska społeczność pełni w Wielkiej Brytanii.

W miniony Weekend w Gloucester, w ramach tegorocznej edycji PHD Polonia miała okazję znów spotkać się celebrując polskość, a także obejrzeć m.in. fantastyczny występ Zespołu Pieśni i Tańca Polonez Manchester.

„ Możliwość występu na wydarzeniach jak to podczas Polish Heritage Days Gloucester zawsze sprawia nam wiele radości i dodatkowo motywuje. Cieszy nas to, że mogliśmy zatańczyć dla tak licznie zgromadzonej Polonii. Dla nas wszystkich jest to prawdziwe połączenie wielkiej pasji do tańca oraz miłości do folkloru i polskich zwyczajów ” – mówi w rozmowie z PolishNews24 Anna Czajkowska z Zespołu Polonez Manchester.

Poniżej galeria zdjęć z występu zespołu. Zgromadzeni podczas występu widzowie, jak zawsze mogli podziwiać taniec, ale także przepiękne staropolskie stroje.

Polonez Manchester powstał 15 Października 1949 roku. Inicjatorem grupy był pan Wacek Kolekowski, który wraz z emigrantami polskimi z II wojny Światowej chciał podtrzymywać bogate polskie tradycje i kulturę. Jednym z zaszczytów zespołu był występ w Royal Albert Hall z okazji koronacji królowej Elżbiety II.

O kolejnych inicjatywach podejmowanych podczas tegorocznej edycji Polish Heritage Days będziemy informować w kolejnych artykułach na lamach portalu PolishNews24.

Przeczytaj więcej o Polonez Manchester:
Wywiad z Panią Karoliną Pawłowicz z Zespołu Pieśni i Tańca Polonez Manchester
Parada Bożonarodzeniowa z udziałem zespołu Polonez Manchester
Zespół Pieśni i Tańca Polonez Manchester na Góbéfest

Przeczytaj także:
The 8th edition of Polish Heritage Days in the UK
Wystawa polskiego plakatu w Manchester Central Library

Źródło zdjęcia: Polonez Manchester

Dołącz do nas, udostępniaj artykuły PolishNews24.com w social media:
Please follow and like us:

LEAVE A RESPONSE

Your email address will not be published. Required fields are marked *