Kultura Polonia Polonia w Wielkiej Brytanii

Wywiad z Panią Karoliną Pawłowicz z Zespołu Pieśni i Tańca Polonez Manchester

Polonez Manchester jest jednym z dłużej działających Zespołów Pieśni i Tańca na terenie Wielkiej Brytanii. Poniżej krótki wywiad jakiego naszej redakcji udzieliła Pani Karolina Pawłowicz z Zespołu Polonez Manchester.

PolishNews24: Jak długo działa już zespół? Jak to się wszystko zaczęło?

Karolina Pawłowicz: Polonez Manchester powstał 15 Października 1949 roku. Inicjatorem grupy był pan Wacek Kolekowski, który wraz z emigrantami polskimi z II wojny Światowej chcieli podtrzymywać bogate polskie tradycje i kulturę. Jednym z zaszczytów zespołu był występ w Royal Albert Hall z okazji koronacji królowej Elżbiety II.

PolishNews24: Ilu tancerzy i tancerek liczy obecnie zespół?

K.P.: Obecnie zespół liczy około 20 tancerek i tancerzy.

PolishNews24:Prowadzicie państwo obecnie nabór do zespołu? Czy trzeba posiadać jakieś szczególne umiejętności aby tańczyć w Polonezie?

K.P.: Absolutnie nie, każdy jest mile widziany, bez względu na to czy posiadamy doświadczenie z tańcem czy nie. Wymagana jest tylko chęć do tańca i miłość do folkloru i polskich tradycji. Polonez ma nawet dwóch członków z Hong Kongu więc nie jest nawet wymagany język Polski.

PolishNews24: Jak często odbywają się próby taneczne?

K.P.: Próby odbywają się raz w tygodniu w środy w świetlicy przy Polskiej Parafii w Moston.

PolishNews24: Gdzie występuje zespół Polonez?

K.P.: Zespół występuje w różnych miejscach i z różnych okazji, obecnie występujemy w polskich klubach z okazji Dożynek, ale także na paradach świątecznych, festiwalach w UK i za granicą, Można nas nawet “wynająć” na wesela, urodziny i inne okazje.

PolishNews24: Jaki występ pamiętacie państwo najbardziej?

K.P.: Starsi członkowie zespołu zawsze wspominają występ w Belgii w latach 80 tych na ogromnym stadionie gdzie tydzień wcześniej występowali The Rolling Stones. Ty było wielkie przeżycie występować na tej samej scenie co ten sławny zespół. Nowi członkowie mocno pamiętają festiwal w Rzeszowie w 2014 roku gdzie zamykali swoim tańcem koncert festiwalowy . Taniec nazywa się Biłgoraj i wszystkie zespoły z całego świata, które zjechały się na ten festiwal nauczyły się tego samego układu i wraz z naszym zespołem tańczyły go pod sceną. To było magiczne przeżycie.

PolishNews24: Wasz największy sukces?

K.P.: Występy dla Brytyjskiej Rodziny Królewskiej, również dla nowego Króla Karola III, i to, że nadal działamy po 75 latach?

PolishNews24: Dlaczego warto dołączyć się do zespołu Polonez?

K.P.: Polonez to cudowna atmosfera, wspaniali ludzie i świetna zabawa, ja jestem członkiem zaledwie od półtora roku i byłam w tym kraju bardzo długo zagubiona. Dzięki zespołowi odnalazłam siebie i swoje miejsce na ziemi. Czuję się bliżej ojczyzny chociaż jestem tak daleko. Nie ważne kim jesteś, gdzie jesteś i co robisz, jeśli chcesz poznać i kultywować polskie tradycje, poznać interesujących ludzi i przy okazji nauczyć się tańczyć i z dumą ubierać przepiękne, kolorowe, tradycyjne, ludowe stroje, to Polonez jest zdecydowanie miejscem dla Ciebie!

PolishNews24: Pani Karolino. Dziękujemy za przyjecie zaproszenia i, że zgodziła się Pani opowiedzieć nam trochę więcej o Zespole Polonez. Bardzo dziękujemy za rozmowę i życzymy Pani i Polonezowi sukcesów na scenie w kolejnych latach!

Przeczytaj także:
Zespół Pieśni i Tańca Polonez Manchester na Góbéfest

Photo by: Polonez Manchester

Dołącz do nas, udostępniaj artykuły PolishNews24.com w social media:
Please follow and like us: