Informacje dla Polonii

2 maja Dniem Polonii i Polaków za Granicą

Na przestrzeni lat Polacy wyjeżdżali z Polski z najróżniejszych powodów, czasem ekonomicznych, czasem politycznych. W ten sposób praktycznie w każdym kraju na świecie mamy polską diasporę, której przedstawiciele tworzą społeczność polonijną.

Najliczniejsza Polonia mieszka w Stanach Zjednoczonych ( mowa o ok. 10 milionach Polek i Polaków), wiele naszych rodaków przez lata wyemigrowało do Wielkiej Brytanii i Irlandii, po wejściu do Unii Europejskiej i otwarciu tamtejszego rynku pracy. Przedstawicieli Polonii znajdziemy w Australii, Nowej Zelandii, Argentynie, Brazylii i innych najbardziej egzotycznych krajach świata.

To właśnie z myślą o takich osobach mieszkających poza Polską, z inicjatywy Senatu RP, ustawą z dnia 20 marca 2002 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował o ustanowieniu 2 maja Dniem Polonii i Polaków za Granicą.

Jak wyjaśnił ustawodawca, święto wprowadzono ”w dowód uznania wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc Krajowi w najtrudniejszych momentach“.

My jako portal polonijny serdecznie pozdrawiamy Polonię na całym świecie, jednocześnie zapraszając do kontaktu i współpracy przy promowaniu podejmowanych inicjatyw, które budują dobry wizerunek Polski.

Podzielcie się z nami relacjami z Waszego świętowania, nadsyłając materiały na adres email redakcji PolishNews24, [email protected].

Źródło zdjęcia: PolishNews24

Dołącz do nas, udostępniaj artykuły PolishNews24.com w social media:
Please follow and like us: