Polska Wiadomości

Przed nami wybory samorządowe w Polsce

Już 7 kwietnia w Polsce odbędzie się pierwsza tura wyborów samorządowych. Wybory te zdecydują o tym, kto na szczeblu lokalnym będzie sprawował władzę jako wójt, burmistrz czy prezydent większego miasta.

Wyborcy zadecydują kto zasiądzie w radach gmin, powiatów, miast, a także w radach sejmików wojewódzkich. W Warszawie dodatkowo zostaną wyłonieni radni i radne rad dzielnicowych.
Z punktu widzenia osób mieszkających zagranicą uzasadnione wydaje się zadanie pytania czy w takim glosowaniu mogą oddać głos osoby na co dzień mieszkające poza Polską.

W wyborach samorządowych głos mogą oddawać osoby pełnoletnie, posiadające tzw. czynne prawo wyborcze i na stale zamieszkujące ( warunek konieczny) na obszarze danego okręgu wyborczego. Wybory te różni też to, że nie można uzyskać zaświadczenia o prawie do glosowania, uprawniającego do oddania głosu w dowolnym miejscu gdzie znajduje się komisja wyborcza.

W związku z powyższym Polacy na co dzień na stale mieszkający zagranicą, nie będą mogli zagłosować w nadchodzących, kwietniowych wyborach samorządowych w Polsce. Jeśli nie jesteśmy pewni czy posiadamy prawo do glosowania, można to sprawdzić w danych Centralnego Rejestru Wyborców.

W przypadku gdy zostaliśmy dopisani do Centralnego Rejestry Wyborców możemy szybko sprawdzić w jakim konkretnie obwodzie wyborczym możemy zagłosować. Do CRW wyborcy mogą logować się poprzez stronę GOV.pl lub poprzez aplikację mObywatel.

“W CRW przetwarzane są dane osobowe obywateli polskich, którzy ukończyli 17 lat i obywateli państw UE (innych niż Polska) i Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, jeżeli złożyli wniosek o dopisanie ich do Centralnego Rejestru Wyborców” – czytamy w informacji zamieszczonej przez Ministerstwo Cyfryzacji na stronie gov.pl

Pierwszą turę wyborów zaplanowano na 7 kwietna br. , druga tura odbędzie się dwa tygodnie później. Więcej informacji na temat wyborów znaleźć można m.in na stronie Państwowej Komisji Wyborczej oraz stronach GOV.pl.

Dołącz do nas, udostępniaj artykuły PolishNews24.com w social media:
Please follow and like us: