PolishNews24 Polska Warto wiedzieć Wiadomości

Uważajcie podczas wypoczynku nad wodą

Co roku, kiedy zbliżają się miesiące letnie, gdy więcej osób spędza czas nad wodą, policja, strażacy, ratownicy wodni apelują o zachowanie bezpieczeństwa. Pomimo apeli niestety nadal dochodzi do licznych utonięć.

Z policyjnych statystyk wynika, że w całym 2023 roku w Polsce odnotowano odnotowano 490 wypadków tonięć. W wyniku tych wypadków utonęło 450 osób, w tym 50 kobiet. Jak informuje Policja 82 osób przed utonięciem w 2023 roku spożywało alkohol.

Ze wstępnych policyjnych danych wynika, że w miesiącu czerwcu br w Polsce utonęły 52 osoby, a w lipcu już 17 osób.

Co jest przyczyną utonięć?
Najczęściej brawura – skoki w niebezpiecznych miejscach, lekceważenie zasad bezpieczeństwa, nie korzystanie z kapoków, ale także nadmierne spożywanie alkoholu.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zachęca, aby planując wypoczynek nad wodą, zapoznac się z radami i wskazówkami, które pozwolą uniknąć niepotrzebnej tragedii oraz spędzić bezpiecznie wakacje.

Warto zapisać i zapamiętać.

W Polsce numer ratunkowy nad wodą to 601 100 100. W razie wypadku zadzwoń, podając miejsce zdarzenia, opisując sytuację, stan osób poszkodowanych i ich liczbę. Koniecznie podaj swoje nazwisko. Nigdy nie przerywaj pierwszy rozmowy z dyżurnym!

Źródło informacji: RCB , Policja

Dołącz do nas, udostępniaj artykuły PolishNews24.com w social media:
Please follow and like us: