Polska

Wielki Tydzień i Truddum Paschalne

W Kościele katolickim, od ostatniej niedzieli zwanej Niedzielą Palmową na cześć uroczystego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy trwa Wielki Tydzień. Zakończy go Wielkanoc.

Dla Katolików jest to czas szczególny, można nawet rzec najważniejszy w roku. W trakcie trwania wielkiego tygodnia, w sposób symboliczny przypomina się o ustanowieniu Najświętszego Sakramentu, męce i śmierci Chrystusa, oraz zmartwychwstaniu, symbolizującym zwycięstwo życia nad śmiercią.

W trakcie Wielkiego Tygodnia często pojawia się termin Truddum Paschalne. Co takiego?

W tradycji Kościoła rzymskokatolickiego Truddum Paschalne trwa od wielkoczwartkowej Mszy Wieczerzy Pańskiej , aż do Nieszporów Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego w Niedzielę Wielkanocną.
Specjalnie dobrana Liturgia Świętego Triduum Paschalnego, podzielona na trzy dni, nawiązuje do pożegnania Chrystusa z Apostołami podczas Ostatniej Wieczerzy, wydarzeń śmierci Chrystusa na krzyżu, spoczynku w grobie i zmartwychwstania.

Ciekawostka.

Dlaczego w Wielki Czwartek Papież symbolicznie obmywa stopy 12 osób?

Akt ten symbolizuje to pokorę i równość wszystkich wobec Boga. Chrystus podczas ostatniej Wieczerzy obmył nogi apostołów, i na pamiątke tego wydarzenia wprowadzono ten zwyczaj. Kiedyś praktykowali go biskupi i królowie w Polsce, obmywając nogi dwunastu biedakom . Do dzisiaj podczas obrzędów Wielkiego Czwartku w Rzymie, Papież symbolicznie obmywa nogi 12 starców.

Źródło zdjęcia: PolishNews24

Dołącz do nas, udostępniaj artykuły PolishNews24.com w social media:
Please follow and like us: