PolishNews24 Londyn Polski portal w Anglii

W 2022 wzrosła liczba osób próbujących nielegalnie dostać się do Wielkiej Brytanii przez Kanał La Manche

45 728 osób przepłynęło kanał La Manche do Wielkiej Brytanii na małych łodziach w 2022 roku, co stanowi wzrost o ponad 60%, w porównaniu z rokiem poprzednim.

Jednym ze standardowych postulatów zwolenników Brexitu, było ograniczenie imigracji. Swobodny przepływ osób, w czasie kiedy jeszcze Wielka Brytania była członkiem Unii Europejskiej sprawiał, że na Wyspy można było wjechać bez większych procedur i problemów, pod warunkiem posiadania paszportu jednego z krajów unijnych.

Brexit ograniczył możliwości podejmowania pracy przez osoby pochodzące z krajów Unii Europejskiej.
Procedury wizowe, które trzeba przechodzić bez względu na rodzaj pracy, skutecznie przekierowały zainteresowanych wyjazdem za pracą na rynek pracy takich krajów jak Niemcy, Holandia, Norwegia i inne.
Wiele branż na nowo musiało zmierzyć się z „nowym – starym” problemem niedoboru personelu.
Piszemy starym, bo w 2005 roku pracodawcy z Wysp licznie i często odwiedzali np. Polskę, prowadząc rekrutacje do magazynów, czy fabryk.
Brak rąk do pracy był wtedy dla nich gigantycznym utrudnieniem. Obecny brak pracowników na Wyspach nie jest więc czymś nowym, jednak można powiedzieć, że utrudnieniem zafundowanym przez Brytyjczyków ( przynajmniej tą część, która głosowała za wyjściem z Unii).

Gdy napływ osób z Unii jest ewidentnie mniejszy, Wielka Brytania mierzy się z innym rodzajem imigracji – osób przybywających tu nielegalnie. Nie ma miesiąca, by media nie informowały o kolejnej grupie imigrantów przekraczających Kanał La Manche nielegalnie. Na południowym wybrzeżu Anglii imigranci podejmują próby nielegalnego dopłynięcia do Wielkiej Brytanii na małych łodziach, czy nawet pontonach.

Jak informowała w początku tego roku stacja Sky News, aż 45 728 osób przepłynęło kanał La Manche do Wielkiej Brytanii na małych łodziach w 2022 roku, co stanowi wzrost o ponad 60%, w porównaniu z rokiem poprzednim.
Nowy premier brytyjskiego rządu Rishi Sunak nie kryje, że walka z nielegalną imigracją będzie jednym z priorytetów polityki jego gabinetu. Trwają prace legislacyjne nad przepisami, które mają być bardziej restrykcyjne dla nielegalnie przybywających imigrantów.

Wielka Brytanii stara się wzmacniać swoje granice. Podpisane w tej sprawie porozumienie z francuskim rządem mające na celu zwiększenie liczby patroli morskich po stronie francuskiej, to tylko jeden z wielu przykładów, jak kraj próbuje radzić sobie z tym problemem.

Dołącz do nas, udostępniaj artykuły PolishNews24.com w social media:
Please follow and like us: