Polska Wiadomości

Od dzisiaj Polska ma już oficjalnie nowy rząd i nowego premiera

W ostatnich dniach jesteśmy świadkami dynamicznych zmian, jakie zachodzą na polskiej cenie politycznej. Polska ma nowego premiera oraz nowy rząd, który dzisiaj został zaprzysiężony w Pałacu Prezydenckim przez Prezydenta Andrzeja Dudę.

Po wczorajszym ekspoze Donalda Tuska, w którym polityk zaprezentował plan działania swojego gabinetu, a także jego skład, Sejm zagłosował w sprawie udzielenia mu tzw. wotum zaufania. Co było do przewidzenia biorąc pod uwagę obecna arytmetykę sejmowa, zgromadzeni na sali plenarnej posłowie zagłosowali „za” wnioskiem. Udział w glosowaniu wzięło 449 parlamentarzystów z czego 248 oddało głos za, a 201 przeciw. Tym samym nowy koalicyjny rząd uzyskał sejmowy mandat do sprawowania władzy. Aby dopełnić wszystkich formalności, Prezydent dokonał uroczystego zaprzysiężenia nowego szefa polskiego rządu, a także członków i członkinie w poszczególnych resortach.

Skład nowego gabinetu
Nowym Premierem został Donald Tusk. Pierwszym Wicepremierem i Ministrem Obrony Narodowej mianowany został Władysław Kosiniak Kamysz. Jeśli chodzi o obsadę personalna stanowisk w najważniejszych ministerstwach pojawiły się inne znane z polityki nazwiska, które doskonale znamy z Sejmu. Szefem Ministerstwa Sprawiedliwości został Adam Bodnar ( wcześniej pełnienil funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich). Za resort zdrowia odpowiadać będzie Izabela Leszczyna. W Ministerstwie Edukacji fotel ministry objęła Barbara Nowacka. Za sport i turystykę w nowym rządzie odpowiadał będzie Sławomir Nitras, a za sprawy zagraniczne Jarosław Sikorski ( który jak pamiętamy w przeszłości pełnił dokładnie taka sama funkcje). Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego został Jarosław Sienkiewicz. Resortem Nauki pokieruje Dariusz Wieczorek, Katarzyna Kotula sprawować będzie urząd Ministra ds. Równości.

Przeczytaj także:
Duże zmiany w polskiej polityce. Sejm zdecydował o wyborze nowego Premiera

Photo by: PolishNews24

Dołącz do nas, udostępniaj artykuły PolishNews24.com w social media:
Please follow and like us: