Polska Wiadomości

Duże zmiany w polskiej polityce. Sejm zdecydował o wyborze nowego Premiera

Dzisiaj w polskim Sejmie posłowie rozstrzygnęli, kto w kolejnych miesiącach i latach będzie odpowiedzialny za stery rządu państwa polskiego. Dotychczasowy Premier Mateusz Morawiecki nie zdołał uzyskać większości dla swojego nowego gabinetu.

Przypomnijmy, po październikowych wyborach, decyzją Prezydenta Andrzeja Dudy, to właśnie temu politykowi przypadła rola sformułowania nowego rządu. Więcej o tym pisaliśmy w artykule PolishNews24 pt. “Prezydent Andrzej Duda dokonał zaprzysiężenia nowego rządu”.

Premier Morawiecki wygłosił dzisiaj w Sejmie ekspoze, podsumowujące dotychczasowe rządy, a także będące planem pracy jego gabinetu na kolejne lata. Tuż po godzinie 16 w sali plenarnej zebrali się posłowie, którzy nie udzielili wotum zaufania gabinetowi Mateusza Morawieckiego. W takim przypadku Konsytuacja w artykule 154 ustęp 3 stanowi, że inicjatywa wskazania Premiera przechodzi w ręce Sejmu. Tak też się stało.
Decyzją posłów kandydatem na premiera wskazano Donalda Tuska. W kolejnym sejmowym glosowaniu Sejm bezwzględną większością głosów ( za przyjęciem wniosku w Sejmie zagłosowało 248 posłów, 201 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu) , udzielił wotum zaufania i tym samym to Donald Tusk zostanie szefem nowego rządu.

Podsumowując to co wydarzyło się dzisiaj w Sejmie

Premier Rządu Mateusz Morawiecki nie zdołał uzyskać parlamentarnej większości pozwalającej mu na dalsze rządzenie krajem. Za glosowało 190 posłów. Przeciw – 266. Nikt w glosowaniu nie wstrzymał się od głosu.
Posiadająca sejmowa większość przez ostatnie 8 lat Zjednoczona Prawica, przeszła do parlamentarnej opozycji, oddając władze nowej koalicji tworzonej przez ugrupowania Koalicji Obywatelskiej , Trzeciej Drogi (tworzonej przez PSL oraz Polskę 2050) i Lewicy.
Donald Tusk zaprezentuje skład swojego rządu, który w Kancelarii Prezydenta zaprzysięży Prezydent Andrzej Duda.

Z informacji jakie za pośrednictwem platformy X ( dawniej Twitter) przekazała szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak – Bandych, wiemy, że zaprzysiężenie nowego rządu będzie miało miejsce w środę o godzinie 9 rano.

Dołącz do nas, udostępniaj artykuły PolishNews24.com w social media:
Please follow and like us: