Polska Wiadomości

Prezydent Andrzej Duda dokonał zaprzysiężenia nowego rządu

W poniedziałek 27 listopada br. w Pałacu Prezydenckim, Prezydent Andrzej Duda dokonał zaprzysiężenia nowego rządu Premiera Mateusza Morawieckiego.

Źródło informacji: twitter.com/prezydentpl

13 listopada odbyło się pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji, z udziałem parlamentarzystów wybranych w tegorocznych wyborach. Zgodnie z Konstytucją Premier Mateusz Morawiecki złożył dymisję swojego gabinetu, a Prezydent Andrzej Duda po jej przyjęciu i przeprowadzeniu konsultacji z przedstawicielami wszystkich partii, które weszły do Parlamentu powierzył misję utworzenia nowego gabinetu dotychczasowemu szefowi rządu.

Źródło informacji: twitter.com/PremierRP

Po zaprzysiężeniu nowy rząd, będzie musiał uzyskać większość w Sejmie tzw. wotum zaufania w terminie 14 dni od jego zaprzysiężenia. Premier wygłosi ekspoze, po czym odbędzie się głosowanie na sali sejmowej. Szansę na kontynuowanie rządów przez Zjednoczona Prawicę są jednak pod znakiem zapytania, gdyż blok partii opozycyjnych wyklucza jakąkolwiek koalicję rządową z prawicą. Tym samym w przypadku nieudzielania przez Sejm wotum zaufania gabinetowi Mateusza Morawieckiego, kolejny rząd utworzy najprawdopodobniej Koalicja Obywatelska z ugrupowaniem Szymona Hołowni i Lewicy. Jak będzie przekonamy się już niebawem.

Dołącz do nas, udostępniaj artykuły PolishNews24.com w social media:
Please follow and like us: