Polska Polska Wiadomości

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden z wizytą w Polsce

Amerykański Prezydent Joe Biden przebywa z wizytą w Polsce. Każdorazowy przyjazd Prezydenta USA, to wydarzenie dla kraju i regionu, który odwiedza, ale ta ma wymiar szczególny.

Po pierwsze Joe Biden przybywa do Europy przeddzień pierwszej rocznicy rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W Warszawie amerykański prezydent spotka się z Andrzejem Dudą, oraz innymi przedstawicielami najwyższych władz państwowych w Polsce, wygłosi specjalne przemówienie, w którym z pewnością odniesie się do wydarzeń na Ukrainie. Zaplanowano też udział w spotkaniu państw tzw. Bukaresztańskiej 9.

Źródło:twitter.com/prezydentpl

Po drugie, pierwotnie planowana wizyta prezydenta w Polsce, nieoczekiwanie zmieniła się w wizytę w ogarniętej wojną Ukrainie. Joe Biden – jak podkreślają komentatorzy, jako pierwszy amerykański prezydent udał się do kraju ogarniętego wojną, w którym amerykańskie siły zbrojne nie kontrolują sytuacji ( nie mają tam swoich żołnierzy, oficjalnie nie prowadzą działań wojennych jak to miało miejsce np. w Iraku czy Afganistanie). Na Ukrainę Biden pojechał pociągiem, a nie jak to zwykle ma miejsce lecąc samolotem Air Force 1.

W Kijowie Joe Biden spotkał się z Prezydentem Ukrainy Wolodymirem Zalenskim, zapewniając o wsparciu Stanów Zjednoczonych w toczącym się konflikcie z Rosją. Chodzi o wsparcie w postaci 500 milionów dolarów pomocy wojskowej w tym m.in. amunicję do systemów HIMARS, ale także w postaci kolejnych pakietów sankcji względem Rosji, jakie wkrótce mają zostać ogłoszone przez USA i jej sojuszników.
Dla Ukraińców i całej koalicji państw popierających ją w konflikcie, wizyta głowy największego mocarstwa na świecie, to wyraz jedności i solidarności, nieocenionego wsparcia mentalnego jakże potrzebnego dla mieszkańców ogarniętej od roku wojną Ukrainy.

Dla Polski jest to także wyjątkowa wizyta. Pierwszy raz w historii, Prezydent Stanów Zjednoczonych dwa razy w ciągu jednego roku odwiedza nasz kraj. Dla wielu komentatorów jest to dowód na to, jak ważnym partnerem stała się Polska na przestrzeni kilku ostatnich lat dla Ameryki.

Dołącz do nas, udostępniaj artykuły PolishNews24.com w social media:
Please follow and like us: