Europa

Od listopada Brytyjczycy udając się do strefy Schengen będą musieli zapłacić 7 euro

Od 1 listopada 2023 roku, by wjechać do strefy Schengen, Brytyjczycy będą musieli uzyskać szybką elektroniczną autoryzację wjazdu, zanim przekroczą granicę Unii Europejskiej.

To elektroniczne zezwolenie na wjazd, znane jest jako ETIAS, będzie można uzyskać online, wypełniając specjalny formularz i wnosząc opłatę w kwocie 7 Euro. ETIAS ( ang. European Travel Information and Authorization System), oznacza europejski system informacji o podróży i zezwoleń na podróż.Umożliwia on i śledzi przybyszów z krajów, którzy nie potrzebują wizy, aby wjechać do strefy Schengen.

W pewnym sensie przypomina amerykański elektroniczny system autoryzacji podróży (ESTA), który służy podobnym celom. Obywatele wielu krajów nienależących do Unii Europejskiej (UE), mogą wjeżdżać do strefy Schengen UE bez konieczności posiadania wizy. Mogą wjeżdżać w celach biznesowych lub turystycznych na okres do 90 dni. Jak wiemy, Brytyjczycy zdecydowali się na Brexit, co automatycznie wykluczyło ich ze strefy Schengen. W związku z tym, wszyscy obywatele Wielkiej Brytanii w wieku od 18 do 70 lat podróżujący do Europy, będą musieli liczyć się z tym dodatkowym wydatkiem.

Konieczność wypełniania aplikacji online i opłaty, będą więc kolejnymi niespodziankami jakie zawdzięczają Brexitowi.

Więcej informacji na temat systemu ETIAS, który wjedzie w życie z dniem 1 listopada 2023r. można znaleźć tutaj.

Photo by PolishNews24

Dołącz do nas, udostępniaj artykuły PolishNews24.com w social media:
Please follow and like us: