Szkocja

Niespodziewana rezygnacja Premier Szkocji

Premier Szkocji Nicola Sturgeon, która ponad osiem lat kierowała pracami szkockiego rządu, niespodzianie zapowiedziała rezygnację.

Biorąc pod uwagę to, jak często zmieniali się premierzy na Downing Street 10 w Londynie w minionym roku ( w 2022 roku na czele rządu w Londynie stali: Borys Johnson, Lizz Truss i nadal urzędujący Rihi Sunak), nieprzerwane, ponad ośmioletnie pełnienie funkcji premiera Szkocji przez Nicolę Sturgeon mogło robić wrażenie. Decyzja o rezygnacji została przyjęta przez obserwatorów sceny politycznej ze sporym zaskoczeniem.

Zwracając się do wszystkich mieszkańców Szkocji, zarówno na tych, którzy oddali w wyborach na nią głos jak i tych którzy na nią nie glosowali głosowali, Nicola Sturgeon podkreśla, że bycie Premierem Szkocji było przywilejem jej życia.

“Dziękuję z głębi serca” – napisała na swoim profilu w mediach społecznościowych Premier Szkocji.

Source: twitter.com/NicolaSturgeon


Stojąca na czele szkockiej partii SMP (ang. The Scottish National Party), Nicola Sturgeon, przez ostatnie lata pełniła funkcje szefowej szkockiego rządu. Opowiadając się za niepodległością Szkocji, konsekwencje prowadziła politykę w kierunku referendum, które miałoby zadecydować o uniezależnieniu się od Londynu.
„Dzisiaj ogłaszam zamiar ustąpienia ze stanowiska pierwszego ministra i lidera mojej partii. Zostanę na stanowisku, dopóki nie zostanie wybrany mój następca” – powiedziała Nicola Sturgeon podczas konferencji prasowej 15 lutego, na której ogłosiła swoją decyzję.

Trwają poszukiwania następcy lub następczyni charyzmatycznej polityk. Decyzja o tym, kto zastąpi Nicoli Sturgeon na stanowisku lidera SMP, ma zostać ogłoszona 27 marca.

Dołącz do nas, udostępniaj artykuły PolishNews24.com w social media:
Please follow and like us: