Polska Wiadomości

W drugi dzień wizyty w Polsce Joe Biden spotkał się z Bukaresztańską Dziewiątką

Prezydent Stanów Zjednoczonych przebywał z wizytą w Polsce o czym pisaliśmy wczoraj w artykule PolishNews24 pt. „Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden z wizytą w Polsce „. W drugi dzień wizyty w Polsce zaplanowano spotkanie Prezydenta Joe Bidena z przedstawicielami krajów wschodniej flanki NATO, grupy znanej jako Bukaresztańska Dziewiątka.

W jej skład wchodzą następujące kraje: Polska, Rumunia, Słowacja, Bułgaria, Czechy, Estonia, Węgry, Łotwa i Litwa. W Nadzwyczajnym Szczycie B9 w Warszawie, brał udział także Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg.


Źródło: twitter.com/prezydentpl

Po spotkaniu przywódcy krajów wchodzących w skład Bukaresztańskiej Dziewiątki wydali oświadczanie.
Wspólne oświadczenie przywódców Bukaresztańskiej Dziewiątki

W konsekwencji rosyjskiej inwazji na Krym w 2014 r., z inicjatywy Prezydenta Polski Andrzeja Dudy oraz prezydenta Rumunii Klausa Iohannisa,podjęto inicjatywę mającą na celu zacieśnienie współpracy regionalnej państw z rejonu Europy środkowo-wschodniej.

Efektem tych działania było stworzenie grupy Bukaresztańska Dziewiątka (B-9), w której znalazły się Polska, Rumunia, Słowacja, Bułgaria, Czechy, Estonia, Węgry, Łotwa i Litwa. Kraje B-9 stawiają sobie za cel m.in wzmacnianie bezpieczeństwa w regionie Europy środkowo- wschodniej, poprzez bezpośrednią współpracę wojskową pomiędzy krajami , ale także wspólnych starań i inicjatyw w ramach NATO. Pierwsze spotkanie krajów B-9 miało miejsce w listopadzie 2015r. w Bukareszcie w Rumunii.

Wczoraj Joe Biden spotkał się z Prezydentem Polski Andrzejem Dudą, a także innymi najważniejszymi przedstawicielami polskich władz.

Późnym popołudniem Prezydent Biden wygłosił przemówienie, w którym zapewnił o wsparciu dla Ukrainy, dziękował Polsce i Polakom za pomoc, jaką w obliczu wojny okazali.

“Bronimy i będziemy bronić wolności i demokracji. Wczoraj powiedziałem prezydentowi Zełeńskiemu, że będziemy bronić tych wartości” – mówił wczoraj w podczas wystąpienia Joe Biden.

Przeczytaj także w PolishNews24:
„Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden z wizytą w Polsce

Dołącz do nas, udostępniaj artykuły PolishNews24.com w social media:
Please follow and like us: