Biznes Gospodarka Polish News 24 Wiadomości Wielka Brytania

Wielka Brytania: Nowy budżet i wsparcie dla firm

Firmy ( poza nielicznymi branżami) nie maja łatwego życia od kiedy na całym świecie zaczęliśmy odmieniać słowo koronawirus na wszystkie możliwe sposoby. Postawieni w stan zarządzania kryzysowego przedsiębiorcy z uwagą śledzą zapowiedzi płynące ze strony rządów poszczególnych krajów, w zakresie oferowanej im pomocy i wsparcia w walce nierównej walce z wirusem.

Przy okazji dzisiejszego wspienienia budżetowego brytyjskiego Kanclerza Skarbu Rishi Sunaka odpowiedzialnego za nadzorowanie i planowanie finansów Wielkiej Brytanii, niejedna firma, niejeden pracodawca z uwagą śledził kolejne minuty tego parlamentarnego wystąpienia.

Zgodnie z obietnicą, że napiszemy o tym kilka słów w osobnym artykule portalu PolishNews24, publikujemy najważniejsze kwestie – naszym zdaniem najistotniejsze dla osób prowadzących firmy w Wielkiej Brytanii (a jak powszechnie wiadomo Polacy w Wielkiej Brytanii stanowią jedna z najbardziej aktywnych biznesowo).

Kilka punktów z dzisiejszej prezentacji brytyjskiego budżetu w kontekście zmian dla firm i biznesów prowadzonych na Wyspach.

Firmy z sektora gastronomicznego mogą liczyć do końca września tego roku na preferencyjną 5% stawkę VAT na jedzenie i napoje sprzedawane w pubach i restauracjach. Następnie stawka ta wzrośnie do 12,5% (na okres kolejnych sześciu miesięcy), co de facto i tak będzie dla firm nadal korzystne i poniżej obowiązującej stawki podatku zwykle wynoszącej 20%.

W ramach planu restartu rząd planuje przeznaczyć łącznie kwotę sięgającą 5 mld funtów na różnego rodzaju wsparcie i granty dla firm. W zależności od rodzaju firmy kwota wsparcia może wynieść od 6000 do nawet 18000 funtów w przypadku np. firm z branży fitness.

Rząd zdecydował, że utrzyma do września 80% wsparcie pomocowe w zakresie wypłaty wynagrodzeń dla pracowników, którzy nie mogą normalnie pracować z powodu pandemii kornawirusa. Zgodnie z planem rządu od lipca brytyjscy pracodawcy będą partycypować w tym wparciu w 10% a od sierpnia udział pracodawców wzrośnie do 20%.

Rząd zdecydował się na wydłużenie programu pomocowego ( the Coronavirus Self-Employed Income Support Scheme (SEISS) dla osób samo-zatrudnionych (self-employed) w czasie pandemii koronawirusa, i ma on obowiązywać do września 2021.

Firmy, które zdecydują się inwestować będą mogły skorzystać preferencyjnych zasad odliczenia kosztów inwestycji.


W trakcie wystąpienia padła zapowiedz podniesienia podatku korporacyjnego od 2023 z obecnie obowiązujących 19% podatku do 25%.

W miejscach akceptujących płatności kartami, w formule tzw. płatności zbliżeniowej zapłacimy do kwoty £100 ( na chwile obecna płatność taka była akceptowana do £45).

Przeczytaj także w portalu PolishNews24 :
Nowy budżet Wielkiej Brytanii. Co się zmieni dla osób pracujących i mieszkających na Wyspach
Co wiemy na temat aktualnej sytuacji gospodarczej Wielkiej Brytanii?

Dołącz do nas, udostępniaj artykuły PolishNews24.com w social media:
error

Zobacz portal PolishNews24.com w social media! Dołącz do nas!