Gospodarka PolishNews24 Polska Wiadomości

Rząd zapowiada wparcie dla kredytobiorców w Polsce

Na wczorajszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział podjecie działań, które będą miały na celu wsparcie polskich kredytobiorców.

Źródło: KPRM

Po wprowadzonej przez NBP podwyżce stóp procentowych ( jak prognozują ekonomiści nie ostatniej w tym roku), problem rosnących z miesiąca na miesiąc rat kredytów spędza sen z powiek coraz większej liczbie Polaków.

W pakiecie propozycji przedstawionych wczoraj, znalazły się takie rozwiązania jak: wakacje kredytowe dla osób spłacających kredyty hipoteczne, wsparcie z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, czy nowy korzystniejszy wskaźnik oprocentowania kredytów.

Źródło: KPRM

Rząd szuka sposobu na wyjście z sytuacji, w której wielu kredytobiorców może mieć poważne problemy ze spłatą zobowiązań, jednak wypracowanie skutecznego rozwiązania nie jest i nie będzie łatwe.

Z jednej strony mamy do czynienia z rosnącymi ratami kredytów. Z drugiej rozpędzającą się inflacją, nad którą rządzący próbują zapanować. Działanie banku centralnego związane z podwyżkami stóp procentowych ogranicza inflację, ale z drugiej strony powoduje wzrost kosztów kredytowych.

Od kilku miesięcy w Polsce mamy do czynienia z rosnącą inflacją.
Według ostatnich danych GUS-u, w kwietniu 2022 r. ceny towarów i usług konsumpcyjnych wg szybkiego szacunku, wzrosły w porównaniu do kwietnia 2021 r. o 12,3% (wskaźnik cen 112,3), a w stosunku do marca 2022 r. wzrosły o 2,0% (wskaźnik cen 102,0).

Źródło: GUS


Źródło informacji:
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
GUS

Dołącz do nas, udostępniaj artykuły PolishNews24.com w social media:
Please follow and like us: