Anglia Londyn Polish News 24 PolishNews24 Wiadomości Wielka Brytania

95 urodziny Królowej Elżbiety II

Brytyjska Królowa Elżbieta II obchodzi dzisiaj swoje 95 urodziny. W uwagi na ostatnie, trudne dla Royal Familly wydarzenia, zrezygnowanego z publicznego celebrowania urodzin Monarchini. Nie będzie tradycyjnych salw armatnich w Hyd Park, z London Tower czy Windsor Great Park, nie zobaczymy też oficjalnego zdjęcia z urodzin królowej, co było dotychczas tradycją Pałacu Buckingham.

Oficjalne życzenia dla monarchini w dniu jej 95 urodzin złożył premier Wielkiej Brytanii Borys Johnson.

Source: https://twitter.com/borisjohnson


Czy wiecie, że w Wielkiej Brytanii urodziny Królowej obchodzone są dwukrotnie?
Elżbieta II swoje urodziny obchodzi w kwietniu i w czerwcu.

Zwyczaj, że brytyjscy monarchowie obchodzą urodziny dwukrotnie, sięga czasów panowania brytyjskiego króla Jerzego II. W roku 1748 monarcha zdecydował się przenieść obchody swoich urodzin z listopada na lato, co znalazło uzasadnienie w lepszej pogodzie jaka na Wyspach panuje o tej porze roku. Dzięki temu publiczna celebracja urodzin króla podczas oficjalnych parad wojskowych na jego cześć na ulicach Londynu mogła przebiegać bez zakłóceń spowodowanych ewentualnymi, złymi warunkami atmosferycznymi. Tradycja ta liczy już zatem 273 lata, a Królowa Elżbieta II w trakcie swojego panowania na tronie brytyjskim postanowiła ją nadal kultywować.

Trooping the Colour – takim mianem określa się tradycyjne publiczne celebrowanie w czerwcu urodzin oficjalnie panującej królowej lub panującego króla w Wielkiej Brytanii. Niestety z powodu pandemii to spektakularne wydarzenie z udziałem kilkuset żołnierzy, muzyków, widowiskowym przelotem samolotów RAF nie mogło się odbyć w 2021 z powodu pandemii koronawirusa.

Dołącz do nas, udostępniaj artykuły PolishNews24.com w social media:
error

Zobacz portal PolishNews24.com w social media! Dołącz do nas!