Manchester PolishNews24 Wielka Brytania

Zmarł Płk Marian Bronisław Tomaszewski

5 czerwca 2020, w wieku 97 lat zmarł pan Marian Tomaszewski – patriota, zasłużony i dobrze znany działacz polonijny w Wielkiej Brytanii.

Ś.P. Płk Marian Bronisław Tomaszewski zmarł 5 czerwca 2020 w wieku 98 lat.
Urodził się w 1922 roku w Przemyślu. W listopadzie 1939 roku został aresztowany przez NKWD i kilka miesięcy przebywał w różnych sowieckich więzieniach, gdzie był przesłuchiwany, a ostatecznie skazany na pięć lat łagru na Syberii. 
W sierpniu 1941 roku, po układzie Sikorski-Majski, wstąpił do Armii Andersa i służył jako oficer w 6-tym Pułku Pancernym ‘Dzieci Lwowskich’. Przeszedł szkolenie w Persji, Iraku i Palestynie. Walczył w bitwach o Tobruk, Monte Cassino, Piedimonte San Germano, Bolonię i Anconie, gdzie został ranny. Dwukrotnie  został odznaczony Krzyżem Walecznych. 
Po wojnie, gdy przerzucono pułk do Anglii, Pan Marian dostał się na studia. Poznał swoją przyszłą żonę Irenę, z którą wziął ślub w 1948 roku. Osiedlili się w Bury, gdzie Pan Marian pracując jako inżynier dla brytyjskiej firmy budowlanej Alfred McAlpine, kupił własną fabrykę i produkował produkty z onyksu i kamieni półszlachetnych. Wśród wielu klientów, głównymi nabywcami produktów Pana Mariana stały się domy towarowe Harrods i John Lewis. Widząc potrzeby Polonii na obczyźnie, Pan Marian był jednym z głównych organizatorów założonego w 1961 roku Polskiego Klubu, którego Przesem był przez wiele lat. Po ustąpieniu ze stanowiska w 2016 roku, za swe zasługi dla Polonii został dożywotnym i wielce cenionym Honorowym Prezesem, zawsze nawołując o jedność, dbanie o ośrodek w Bury, a także o podtrzymywanie polskiej kultury. Z poświęceniem służył pomocą potrzebującym rodakom. 
Oprócz działalności i pracy jako Prezes Domu Polskiego w Bury, Pan Marian był wieloletnym i aktywnym Prezesem SPK w Bury. W latach 80- tych zorganizował znaczącą pomoc charytatywną za pośrednictwem Caritas, w postaci transportu żywności, odzieży, wózków inwalidzkich i innych potrzebnych rzeczy dla Polaków w kraju. Znaczną część swojego życia poświęcił polskiej społeczności w Bury i Manchester. Pan Marian, kawaler Krzyża Komandorskiego orderu Odrodzenia Polski, został także odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i Srebrnym Krzyżem Zasługi. W imieniu Zarządu Domu Polskiego Bury, jako obecny Prezes i długi znajomy Pana Mariana, przesyłam serdeczne wyrazy współczucia Pani Irenie i całej rodzinie. Cześć Jego Pamięci!

Dołącz do nas, udostępniaj artykuły PolishNews24.com w social media:
error

Zobacz portal PolishNews24.com w social media! Dołącz do nas!