Polska Warszawa Wiadomości

Zacieśnienie współpracy Polski z najbliższymi sąsiadami

Dzisiaj, z wizytą w Warszawie przebywa Premier Republiki Czech Petr Fiala. Przed południem spotkał się z Mateuszem Morawieckim. Premierzy uzgodnili wspólne wystąpienie do Komisji Europejskiej o wyasygnowanie środków na wsparcie uchodźców z Ukrainy.

Czesi zwrócili się do Polski z prośbą o wsparcie w uniezależnieniu swojego kraju od rosyjskiego gazu, co najprawdopodobniej doprowadzi do podpisania umowy o zakupie gazu przez Czechy za pośrednictwem Polski. Praga i Warszawa zaproponują krajom unijnym wdrożenie nowych zasad handlu emisjami CO2. Sprzedażą zajmować mógłby by się tylko i wyłącznie certyfikowane podmioty.

Premierzy zapowiedzieli również wznowienie wspólnych posiedzeń rządów obu krajów. Jak powiedział Petr Fiala pierwsze takie spotkanie odbędzie się w Pradze na przełomie maja i czerwca.

Z wizytą na Słowacji przebywał dzisiaj minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Oprócz potwierdzenia determinizm obu krajów w dostarczaniu wsparcia dla Ukrainy, ministrowie obu krajów uzgodnili również, że w ramach wsparcia, polskie myśliwce będą patrolować słowacką przestrzeń powietrzną. Słowacja oczekuje na dostawę amerykańskich samolotów F16. Do czasu zrealizowania zamówienia przez Stany Zjednoczone, wsparcie w zabezpieczeniu słowackiej przestrzeni powietrznej zaproponowała Polska.

Dołącz do nas, udostępniaj artykuły PolishNews24.com w social media:
error

Zobacz portal PolishNews24.com w social media! Dołącz do nas!