Top

Z kart histtorii

Z kart historii

5 grudnia 1905 roku Henry Campbell – Bannermann został premierem Wielkiej Brytanii. Urząd piastował przez trzy lata, a jego największym osiągnięciem było zreformowanie ruchu związkowego i opieki społecznej oraz stworzenie pierwszej ustawy emyratalnej w Wielkiej Brytanii.

5 grudnia 1907 roku angielski transatlantyk RMS Mauretania zdobył Błękintą Wstęgę Adriatyku. Była to nagroda dla statku, który w najkrótszym czasie przepłynął Atlantyk. Po raz pierwszy przyznano ją w 1860 roku.

5 grudnia 1941 roku Wielka Brytania wypowiedziała wojnę państwom sprzymierzonym z Hitlerem: Finladnii, Wegrom i Rumunii.

5 grudnia 1952 roku nad Londynem pojawił się gigantyczny smog, który utrzymujac się przez kilka dni nad miastem doprowadził do śmierci blisko 12 tysięcy mieszkańców. Ofiary zmarły wskutek niewydolności płuc- bardzo wysokie stężenie dwutlenku siarki w atmosferze prowadziło do silnych uszkodzeń układu oddechowego oraz trwałego uszkodzenia oskrzeli.

5 grudnia 1941 roku w 2005 roku wszedł w życie brytyjski Civil Partnership Act na mocy którego rozpoczęto rejestracje związków osób tej samej płci.

Like, share, follow PolishNews24

LEAVE A RESPONSE

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error

Podoba ci się strona PolishNews24.com? Wyślij info do znajomych! Dzięki ;)