Newsy z Wielkiej Brytanii

Wyższe stopy procentowe w Wielkiej Brytanii. Co to oznacza dla osób z kredytem hipotecznym i wynajmujących nieruchomości w UK ?

Bank of England zdecydował wczoraj o kolejnej podwyżce stóp procentowych.
Komitet Polityki Pieniężnej (ang. MPC), Banku Anglii ( ang. Bank of England) , odpowiednik Polskiej Rady Polityki Pieniężnej przy Narodowym Banku Polskim, na wczorajszym posiedzeniu podjął decyzje o podwyżce stóp o 0,5 pkt proc., z 1.75 % do 2,25%
.

Source: twitter.com/bankofengland

Co to oznacza dla kredytobiorców w Wielkiej Brytanii?

Wyższe stopy, to droższe pożyczanie od banków (najdroższe od 2008 roku), a także wyższe raty już zaciągniętych kredytów – np. kredytów hipotecznych.

Z punktu widzenia posiadaczy domów zakupionych w Wielkiej Brytanii za kredyt, oznacza to wyższe miesięczne raty.
Dla tych którzy wynajmują nieruchomości może to oznaczać wzrost czynszu. Teoretycznie można spodziewać się ze właściciele domów czy mieszkań w UK w ten sposób przerzucą część kosztów na wynajmujących.

Wczorajsza decyzja o podniesieniu stóp procentowych jest konsekwencją działań mających powstrzymać najwyższą od lat inflacje w Wielkiej Brytanii. Obecny wskaźnik inflacji na Wyspach wynosi 9,9% i jest najwyższy od 40 lat. Dla przypomnienia cel inflacyjny Banku Anglii to 2%.

Drastyczne wzrosty cen w sklepach, rachunków za energię dla osób mieszkających w Wielkiej Brytanii widoczny i odczuwalny jest praktycznie na każdym kroku.

To nie koniec złych informacji. Według prognoz analityków Banku Anglii, brytyjska gospodarka może znaleźć się w stanie recesji, co z kolei może mieć znaczenie np. dla tutejszego rynku pracy.

Dołącz do nas, udostępniaj artykuły PolishNews24.com w social media:
Please follow and like us: