Newsy z Wielkiej Brytanii

78 rocznica bitwy pod Arnhem. Uroczystości pod pomnikiem wojennym w Colchester

Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Wielkiej Brytanii Mateusz Stąsiek wziął dziś udział w uczczeniu 78 rocznicy bitwy pod Arnhem. Uroczystości odbyły się pod pomnikiem wojennym w Colchester.

Source: twitter.com/PolishEmbassyUK

Bitwa pod znajdującym się na terytorium Holandii Arnhem, która toczyła się od 21 do 26 września 1944 roku, w ramach opweaxji o kryptonimie Market Garden, miała przyspieszyć zakończenie wojny.
Celem aliantów było rozbicie wojsk niemieckich i umożliwienie wkroczenia aliantów od strony Nadrenii do Zagłębia Ruhry i tym samym zajęcie potężnego zagłębia przemysłowego, wspierającego niemiecką armię.

W działaniach wzięła udział I Brytyjska Dywizja Powietrznodesantowa w liczbie przekraczającej 10 tysięcy żołnierzy wspierana przez oddziały amerykańskie.
Niestety Niemcom udało się odeprzeć atak i przejść do kontrofensywy w wyniku której dywizja uległa całkowitemu rozbiciu.

Działania brytyjskiej armii wspierali również Polacy, a ściślej Pierwsza Samodzielna Brygada Spadochronowa generała brygady Stanisława Sosabowskiego. Stąd też dzisiejsze obchody z udziałem polskich władz konsularnych, upamiętniające tamto wydarzenie.

Dołącz do nas, udostępniaj artykuły PolishNews24.com w social media:
Please follow and like us:
error

Zobacz portal PolishNews24.com w social media! Dołącz do nas!