Informacje dla Polonii

Wybory coraz bliżej. Co zrobić aby móc zagłosować za granicą?

Wybory do Sejmu RP i do Senatu RP odbędą się 15 października 2023r. Prezydent RP Andrzej Duda wydał w tej sprawie specjalne zarządzenie, o czym pisaliśmy w PolishNews24 w artykule pt. „Poznaliśmy datę wyborów w Polsce”. 15 października 2023r. wraz z wyborami odbędzie się także referendum ogólnokrajowe, o czym w specjalnej uchwale zdecydował Sejm RP.

Warto pamiętać, że w tych wyborach za granicą można głosować jedynie osobiście. Wyborcy uprawnieni do głosowania, nie będą mogli w październikowych wyborach zrobić tego ani przez pełnomocnika, ani korespondencyjnie.

Obywatele polscy posiadający prawo wyborcze, a aktualnie przebywający poza granicami Polski będą mogli zagłosować udając się do lokalnych obwodów wyborczych, utworzonych w drodze specjalnego rozporządzenia Ministra Spraw Zagranicznych. Informacja o takich obwodach do głosowania za granicą można znaleźć tutaj.

Co więc trzeba zrobić aby móc zagłosować za granicą ?

W Wielkiej Brytanii głosowanie odbędzie się w niedzielę, 15 października 2023 r., od godz. 7:00 do godz. 21:00 czasu miejscowego (brytyjskiego​).

Aby zagłosować za granicą, należy złożyć wniosek o ujęcie w spisie wyborców. Zgłoszenia takiego należy dokonać najpóźniej do wtorku, 10 października 2023 r. Wniosek taki kierujemy do danego konsula. W przypadku np. Wielkiej Brytanii do konsula w: Belfaście, Edynburgu, Londynie lub Manchesterze.

Wniosek taki można złożyć: przez Internet, w systemie e-Wybory – usługę elektroniczną udostępnianą przez Ministra Spraw Zagranicznych, służącą wyborcom do zgłaszania się do spisów wyborców sporządzanych przez konsulów za granicą, osobiście, w wybranym urzędzie konsularnym, lub korespondencyjnie, pamiętając o własnoręcznym podpisie na wniosku.
W obwodzie głosowania za granicą można zagłosować także na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania.

​Przeczytaj także:
Poznaliśmy datę wyborów w Polsce

Dołącz do nas, udostępniaj artykuły PolishNews24.com w social media:
Please follow and like us: