Polska Warto wiedzieć Wiadomości Wybory Prezydenckie 2020

Wielka cisza

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami regulującymi proces wyborczy, od północy z piątku na sobotę do godziny 21 w niedzielę obowiązuje całkowita cisza wyborcza.

Oznacza to, że w tym czasie, aż do podania pierwszych sondażowych wyników wyborczych o godzinie 21 w niedziele zabronione jest prowadzenie jakichkolwiek działań przez samych kandydatów, agitowanie na ich rzecz, jak również publikowanie sondaży wyborczych. Zakaz ten obejmuje również internet.

Wybory zostaną przeprowadzone w niedzielę w godzinach od 7 do 21, chyba, że wskutek nadzwyczajnych okoliczności obwodowa komisja wyborcza zdecyduje się przedłużyć czas głosowania w lokalu bądź lokalach wyborczych na terenie swojej jurysdykcji. Może to nastąpić z uwagi na okoliczności, które mogłyby zakłócić proces wyborczy w przewidzianym czasie głosowania.

Za nieprzestrzeganie zasad ciszy wyborczej grozi kara grzywny. Najbardziej surowo karane jest podawanie sondaży w tym czasie. Za jego upublicznienie grozi kara od 500 tysięcy do miliona złotych.

Dołącz do nas, udostępniaj artykuły PolishNews24.com w social media:
Please follow and like us: