Top

Polska Wiadomości

Podkarpacie pod wodą

Potężne nawałnice i niewyobrażalna siła zniszczenia wezbranych rzek powodują spustoszenie w południowo- wschodniej Polsce.

Na Podkarpaciu od wczoraj trwa walka ze skutkami powodzi, jakie wystąpiły po silnych opadach deszczu, które wystąpiły wczoraj popołudniu. Najbardziej dotknięte zostały powiaty: rzeszowski, łańcucki, przeworski i przemyski.

Woda wdzierała się do domów mieszkalnych, budynków gospodarczych, szkół, zalała oczyszczalnie ścieków, spowodowała podmycie dwóch mostów i zerwanie dróg na wielu odcinkach. Ewakuowano ponad 400 osób.

Dzisiaj na tereny dotknięte powodzią dotarł premier Mateusz Morawiecki zapewniając o wsparciu rządu dla regionu w walce ze skutkami kataklizmu. Rozpoczęto wdrażać program pomocy finansowej dla tych, których dobytek został zatopiony i zniszczony. Ośrodki pomocy społecznej będą wypłacać zasiłki do 6 tys. zł na zaspokojenie niezbędnych potrzeb życiowych, do 20 tys. zł na remont oraz nawet do 200 tys. zł na odbudowę najbardziej zniszczonych gospodarstw.

Z pomocą mieszkańcom podtopionych terenów przyszli jak zawsze niezawodni strażacy ochotniczych i zawodowych jednostek straży pożarnej jak również żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.

Niestety, prognozy pogody na najbliższe godziny i dni nie są najlepsze i to nie tylko dla Podkarpacia. IMGiW zapowiada występowanie gwałtownych zjawisk pogodowych w województwach kujawsko-pomorskim, pomorskim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelskim, podkarpackim, małopolskim i świętokrzyskim.

Like, share, follow PolishNews24

LEAVE A RESPONSE

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error

Podoba ci się strona PolishNews24.com? Wyślij info do znajomych! Dzięki ;)