Anglia Londyn Polish News 24 Warto wiedzieć Wiadomości Wielka Brytania

Wielka Brytania przedłuża program wsparcia

W Wielkiej Brytanii do końca września 2021 roku przedłużony zostanie program wsparcia dla osób niepracujących z powodu pandemii koroanwirusa COVID-19 – poinformował minister skarbu w rządzie Borysa Johnsona Rishi Sunak.

Wprowadzone w marcu ubiegłego roku dotacje z budżetu dla pracowników, którzy w okresie lockdownu, z racji braku możliwości osiągania zarobków otrzymują 80 procent dochodów zadeklarowanych w zeznaniach podatkowych (samozatrudnieni), bądź z tytułu umów o pracę, wypłacanych przez zamknięte w czasie lockdownu przedsiębiorstwa, pozwala im przetrwać ten trudny czas i chroni przed wzrostem bezrobocia na Wyspach.

Program, z którego do tej pory skorzystało 11 mln osób, zostanie rozszerzony o kolejne 600 tysięcy pracowników.
Pierwotnie zakładano, że zakończy się w kwietniu bieżącego roku, jednak rząd przedstawi założenia jego dalszego funkcjonowania z małymi modyfikacjami. Dziś spodziewana jest konferencja w Izbie Gmin ministra skarbu Rishi Sunak’a w tej sprawie.

Zmiany mają zmierzać w kierunku partycypacji przedsiębiorstw w wypłatach wynagrodzeń.
W lipcu miałyby one dołożyć do wypłacanego pracownikowi przez rząd wynagrodzenia 10 procenyt, w sierpniu 20 procent.

Rząd liczy, że w drugiej połowie roku, w związku z planowanym zakończeniem lockdownu nastąpi odbicie gospodarcze i przedsiębiorstwa wrócą do normalnego funkcjonowania, a utrzymanie wsparcia ma zapobiec gwałtownemu wzrostowi bezrobocia po okresie lockdownu, kiedy po wznowieniu działalności, przedsiębiorstwa rozpoczną szacowanie strat poniesionych w tym okresie.

Od kwietnia będzie można ubiegać się o czwartą już dotację z programu wsparcia dochodu z samozatrudnienia, o wartości 80% średnich zysków z trzech miesięcy. Górną granicę wypłaty stanowi kwota 7,5 tysiąca funtów.

Dołącz do nas, udostępniaj artykuły PolishNews24.com w social media:
error

Zobacz portal PolishNews24.com w social media! Dołącz do nas!