Polish News 24 Warto wiedzieć Wiadomości Wielka Brytania

Wielka Brytania: 30 czerwca mija termin składania wniosków w ranach tzw. the EU Settlement Scheme

Osoby które mieszkały w Wielkiej Brytanii przed 31 grudnia 2020 roku, mogą jeszcze pomyśleć o złożeniu aplikacji w ramach tzw. the EU Settlement Scheme (settled and pre-settled status), pozwalającej na uzyskania prawa do pracy i pobytu na Wyspach. Termin składania wniosków upływa 30 czerwca tego roku.

W styczniu 2021 Wielka Brytania formalnie opuściła Unię Europejską o czym pisaliśmy w artykule PolishNews24.com pt. „Brexit stał się faktem”.
Efektem tych zmian jest konieczność uzyskania przez obywateli Unii Europejskiej (w tym oczywiście także Polaków mieszkających w Wielkie Brytanii) specjalnego statusu osoby osiedlonej. Status przyznawany na czas nieokreślony lub na pięć lat, daje prawo do legalnego pobytu i pracy w Wielkiej Brytanii, bezpłatnego korzystania ze służby zdrowia czy edukacji.
Szacuje się, że do tej pory o status w ramach the EU Settlement Scheme wystąpiło do Home Office już ponad 5 milionów uprawnionych osób.

Osoby które jeszcze tego nie zrobiły, mogą uzyskać więcej informacji na temat EU Settlement Scheme, i nadal jeszcze złożyć stosowny wniosek online. Aplikacja o status jest darmowa.

Dołącz do nas, udostępniaj artykuły PolishNews24.com w social media:
error

Zobacz portal PolishNews24.com w social media! Dołącz do nas!