Brexit PolishNews24

Jak doszło do Brexitu? Kto odegrał kluczowe role?

Wielka Brytania formalnie opuściła Unię Europejską. Od 1 stycznia 2021 zmieniły się zasady dotyczące dotychczasowej współpracy z Unią Europejską, przez lata wypracowywanych w ramach tzw. wspólnego rynku.

Osiągnięte porozumienie z Komisją Europejską pozwoliło zapobiec tzw. ” no deal Brexit”.
Strony zdołały porozumieć się w ostatnim tygodniu negocjacji, w zakresie nowych zasad dotyczących wymiany handlowej, rybołówstwa, dostępu do rynku pracy, ochrony danych i innych kluczowych i ważnych obszarów.

Jak doszło do brexitu? Kto odegrał kluczowe role?

Poniższej pierwszy z kliku artykułów jakie na łamach portalu PolishNews24 poświecimy kwestii rozstania Wielkiej Brytanii z Unią Europejską

Referendum

23 czerwca 2016 roku odbyło się referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Ówczesny premier Wielkiej Brytanii i lider Partii Konserwatywnej David Cameron w trakcie wystąpienia w lutym 2016 zapowiedział zorganizowanie referendum, w którym Brytyjczycy mogliby zadecydować o ich przyszłości w Unii Europejskiej.
Obietnica referendum w UE została złożona przez Davida Camerona już podczas przemówienia w 2013 r., a później została ona częścią programu wyborczego Konserwatystów w wyborach w 2015 roku. W tzw. „manifesto” Torysów zapisano, że głosowanie w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej odbędzie się przed końcem 2017 r., jeśli Partia Konserwatywna wygra wybory.

A key manifesto commitment delivered as the EU Referendum Bill clears Parliament. Voters will have an in/out choice before the end of 2017.

Source: https://twitter.com/David_Cameron

Paradoksalnie David Cameron wcale nie był zwolennikiem opuszczania Unii Europejskiej, ale jego decyzja o referendum stała się początkiem procesu rozstania UK i Europy.

Dlaczego David Cameron zdecydował się na taki krok?

W trakcie jego przewodnictwa w Partii Konserwatywnej, coraz częściej można było słyszeć głosy tzw. eurosceptyków. Nastroje antyunijne w społeczeństwie, także dawały os sobie znać. Bardzo istotną rolę odegrała tutaj partia UKIP – The UK Independence Party (UKIP), na czele której stał Nigel Farage. Eurosceptyczny program wyborczy dał UKIP w wyborach w 2015 r. poparcie wyrażone w 3,8 mln głosów (12,6%).

David Cameron myśląc o utrzymaniu władzy, odpowiadając na oczekiwania wewnątrz jego partii, a także oczekiwania społeczne zdecydował się na zwołanie referendum wierząc, że i tak Brytyjczycy zagłosują za pozostaniem w strukturach Unii Europejskiej.

Ku zaskoczeniu wielu obserwatorów i mieszkańców Zjednoczonego Królestwa, Europy, Brytyjczycy zdecydowali się na opuszczenie Wspólnoty. W referendum 51,9% społeczeństwa opowiedziało się za tym, by wyjść z Unii Europejskiej, 48,1% aby nadal pozostać w strukturach.

Po ogłoszeniu wyników, rozpoczął się skomplikowany proces wdrożenia w życie decyzji wyborców. W trwającym przez miesiące spektaklu pt .”Brexit” mogliśmy obserwować wiele zwrotów akcji, płomienne przemowy w brytyjskim parlamencie, protesty uliczne, a nawet przedterminowe wybory i rekonstrukcje rządu w Londynie.

Photo by: PolishNews24

Sam inicjator referendum David Cameron stracił pozycje lidera Konserwatystów, podając się do dymisji stracił też stanowisko premiera. Po odejściu Camerona nowym premierem została Theresa May, której nazwisko przez kilka miesięcy znajdowało się na czołówkach brytyjskich i europejskich gazet w kontekście „Brexitu”, „pobrexitowego dealu”, toczonych negocjacji między Wielką Brytanią a UE.
Theresa May akże musiała odejść z funkcji premiera m.in. z powodu kwestii Brexitu. Starania Pani May aby rozstanie z Unia było stonowane, oparte na wypracowanym kompromisie, nie podobało się wszystkim jej kolegom z brytyjskiej partii konserwatywnej. Wśród wielu polityków rolę kluczową odegrał Borys Johnson ( do niedawna jeszcze premier Wielkiej Brytanii).

W czasie samej kampanii Borys Johnson agitował na rzecz wyjścia z Unii Europejskiej. Jego hasło wyborcze „Get Brexit Done” pozwoli mu zdobyć władzę w partii, ale także zyskać fotel premiera Wielkiej Brytanii. Wracając na chwilę do przeszłości trzeba powiedzieć, że slogan był sprytnie pomyślany. Po pierwsze zwolennicy Brexitu byli w przysłowiom niebie, słysząc słowa, że to, za czym glosowali wreszcie stanie się faktem. Po drugie przeciwnicy Brexitu rozczarowani wynikiem referendum , ale także zwykli średnio zainteresowani polityką mieszkańcy Wysp, byli na tyle zmęczeni nieustannym maglowaniem tej kwestii, że mieli już dość słuchania o o Brexicie.

Symbole Brexitu

Do historii przeszedł czerwony autokar z hasłem “We send the EU £350 million a week, let’s fund our NHS instead” w ramach kampanii „Voate to Leave”. Cel sloganu był prosty – przekonać ludzi, ze oszczędności uzyskane z nie wysyłania pieniędzy do Brukseli, zapewnią lepszą przyszłość NHS i lepszy dostęp do świadczeń zdrowotnych na Wyspach.

Innym hasłem z czasu kampanii było „ Take back control”. Odnosiło się ono m.in. do kwestii kontroli granic, imigracji, ograniczenia napływu cudzoziemców z Europy.

Po długim i skomplikowanym procesie, Wielka Brytania formalnie wyszła z Unii. Skutki Brexitu spotęgowane obecną sytuacją geopolityczną Brytyjczycy będą niestety odczuwali jeszcze długo.

A co z punktu widzenia zwykłego Smitha zmieniło się w Wielkiej Brytanii po Brexicie, przeczytacie już w naszym kolejnym artykule w PolishNew24.


Przeczytaj także:
Zmiany w dostępie do brytyjskiego rynku pracy od stycznia 2021

Dołącz do nas, udostępniaj artykuły PolishNews24.com w social media:
Please follow and like us: