Historia Informacje PolishNews24 Londyn

W Wielkiej Brytanii, w wieku 93 lat zmarł Ziggy Shipper

W Wielkiej Brytanii, w wieku 93 lat zmarł Ziggy Shipper. Był jednym z ostatnich żyjących na Wyspach ocalałych z Holocaustu.

Pochodził z Łodzi, gdzie urodził się w 1930 roku. Po rozpoczęciu wojny przebywał najpierw w łódzkim gettcie. Po jego likwidacji w 1944 roku trafił do obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Birkenau, a następnie do obozu w Stuthoffie. Po wyzwoleniu obozu przez Brytyjczyków wyjechał do Wielkiej Brytanii, gdzie żył i pracował.

Shipper edukował i informował brytyjskie społeczeństwo o doświadczeniach wojny. W 2016 roku został oznaczony Medalem Imperium Brytyjskiego za pracę dla Holocaust Educational Trust. Przewodnicząca organizacji Karwn Pollock powiedziała o nim: ” Jak mam opisać Zigiego? Był najbardziej energiczną, charyzmatyczną, czarującą i błyskotliwą osobą, jaką można mieć w pobliżu. Opowiadał o swojej przeszłości, ale zawsze dzielił się przesłaniem nadziei i miłości.

W 2017 roku towarzyszy księciu i księżnej Walii podczas wizyty w obozie w Stuthoffie, dzielac się własnymi doświadczeniami więziennymi. Para książęca złożyła hołd zmarłemu.

Do wspomnienia Zigiego Shippera dołączył również Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak

Source: twitter.com/JewishChron
Dołącz do nas, udostępniaj artykuły PolishNews24.com w social media:
Please follow and like us: