Ciekawe Wydarzenia PolishNews24

W dniach 26 do 30 czerwca Katowice staną się stolicą wszystkich miast na świecie

Po raz pierwszy, w 20-letniej historii, największe i najważniejsze wydarzenie na świecie poświęcone miastom – Światowe Forum Miejskie (WUF) – odbędzie się w Europie Środkowo-Wschodniej, w Polsce. Gospodarzem wydarzenia będą Katowice.

Na Światowym Forum Miejskim w Katowicach, przedstawiciele państw z całego świata, naukowcy, ludzie świata biznesu, a przede wszystkim mieszkańcy miast, będą poszukiwać rozwiązań, które przerodzą się w konkretne działania. Wszystko po to, by miasta w których żyjemy, stawały się bardziej przyjazne mieszkańcom.
W związku z rosyjską agresją na Ukrainę i ogromnymi zniszczeniami w ukraińskich miastach, na prośbę Polski, do programu zostanie włączony także temat odbudowy ukraińskich miast po wojnie.

– Po raz pierwszy największe i najważniejsze wydarzenie poświęcone miastom – Światowe Forum Miejskie – odbędzie się w naszej części Europy. To ogromny prestiż dla Polski i wyraz zaufania ze strony naszych partnerów z ONZ. Na wydarzeniu pokażemy między innymi imponującą transformację, jaką przeszły nasze miasta i podzielimy się doświadczeniami – mówi minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

Dyskusje na tegorocznym WUF będą się toczyć wokół 6 tematów takich jak:

• Miasta sprawiedliwe
• Zielona przyszłość miast
• Innowacje i technologie
• Budowanie odporności miast
• Planowanie i zarządzanie miejskie
• Przyszłość gospodarki i finansów miejskich.

Atrakcją dla mieszkańców będą tematyczne strefy pod wspólnym szyldem „WUF na mieście”. W przestrzeni miejskiej zagoszczą m.in. strefa nauki, strefa innowacji, kino miejskie czy scena muzyczna. Dokładne lokalizacje i program stref zostaną podane wkrótce.

Wszyscy chętni do wzięcia udziału w tym wydarzeniu, do 22 czerwca mogą zarejestrować się na stronie wuf.unhabitat.org

Światowe Forum Miejskie powstało z inicjatywy UN-Habitat (Program Narodów Zjednoczonych ds. Osiedli Ludzkich – agenda ONZ). Pierwsze Forum miało miejsce w Nairobi w Kenii w 2002 roku i od tego czasu odbywa się na całym świecie, regularnie co 2 lata. Gospodarzami kolejnych sesji były kolejno: Barcelona, Vancouver, Nanjing, Rio de Janeiro, Neapol, Medellin, Kuala Lumpur i Abu Zabi.

Dołącz do nas, udostępniaj artykuły PolishNews24.com w social media:
error

Zobacz portal PolishNews24.com w social media! Dołącz do nas!