Polska

Rynek nieruchomości w Polsce. Pozytywne nastroje wśród pośredników

Artykuł sponsorowany

Nieruchomosci-online.pl – portal ogłoszeniowy z największą liczbą ofert nieruchomości z całej Polski, opublikował właśnie raport z ogólnopolskiego badania nastrojów rynkowych wśród pośredników w obrocie nieruchomościami. Rośnie indeks nastrojów rynkowych. W raporcie znalazło się także sporo innych, ciekawych informacji na temat aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości w Polsce, które naszym zdaniem mogą zainteresować Polaków mieszkających zagranicą, myślących o powrocie do kraju, lub inwestycji w nieruchomości nad Wisłą.

Zmiany zachodzące na przestrzeni ostatnich miesięcy np. w Wielkiej Brytanii, takie jak wzrost inflacji, kosztów życia, wcześniej Brexit, skłaniają cześć Polaków dotychczas tam pracujących i mieszkających do myślenia o powrocie, innych zaś do rozważenia inwestycji w nieruchomości w Polsce.
Przez długi czas inwestycja w nieruchomości w Wielkiej Brytanii uchodziła za tzw. “pewniaka”. Ceny nieruchomości na brytyjskim rynku rosły z roku na rok, a właściciele mogli liczyć na sukcesywny wzrost ich wartości. W artykule pt. “Rzut oka na ceny nieruchomości w Wielkiej Brytanii” pisaliśmy w PolishNews24 na temat rynku nieruchomości w Wielkiej Brytanii, który notuje ostatnio nie najlepszy okres. Według danych Nationwide ceny domów w Wielkiej Brytanii spadły w lipcu br w najszybszym rocznym tempie od 14 lat. Według opublikowanych danych mowa 3,8% spadku, największym jaki odnotowano na Wyspach od lipca 2009 roku. Pytanie o to jak będą kształtować się ceny nieruchomości na tle odnotowanych w ostatnich miesiącach spadków oraz relatywnie droższych kosztów udzielania kredytów hipotetycznych (konsekwencja takich czynników jak podniesienie stóp procentowych przez Bank Anglii, wysokiej inflacji, itp.), wydaje się całkiem uzasadnione.

A jak w tym kontekście wygląda aktualna sytuacja na rynku nieruchomości w Polsce?

Z raportu Nieruchomosci-online.pl.  wynika, że tzw. indeks nastrojów rynkowych wzrósł w II kwartale 2023 r. do 60,8 pkt, i jest to drugi z rzędu wzrost tego wskaźnika, po trwającym blisko dwa lata okresie spadków.

– W opinii pośredników biorących udział w naszym badaniu nastrojów rynek nieruchomości wciąż ma swoje problemy, ale jest na nim coraz więcej ożywienia i optymizmu – mówi Alicja Palińska z działu analiz Nieruchomosci-online.pl.

Jak czytamy przygotowanym przez portal badaniu, w najbliższym czasie w Polsce nie można spodziewać się spadku cen mieszkań.  
W segmencie mieszkań najwięcej pośredników prognozuje wzrosty cen: w przypadku kawalerek takiego zdania jest 77% pośredników, a w przypadku większych mieszkań 74%. Przedstawiciele biur nieruchomości są już natomiast podzieleni, jeśli chodzi o przyszłość rynku domów jednorodzinnych i działek budowlanych. W przypadku domów 45% pośredników prognozuje wzrost cen, a 42% utrzymanie obecnych stawek. Przy działkach wygląda to podobnie: 44% agentów oczekuje wzrostu cen, a 46% stabilizacji.

– W prognozach dotyczących popytu największy optymizm związany jest z rynkiem mieszkaniowym. W przypadku kawalerek rosnącego popytu w III kwartale spodziewa się 79% pośredników, a w przypadku większych mieszkań 83%. Nieco mniejszy optymizm panuje w segmentach domów i działek, chociaż i tam przeważają głosy za wzrostem popytu. W segmencie domów większego zainteresowania za strony kupujących spodziewa się 59% pośredników, a w segmencie działek 56% – dodaje Alicja Palińska z działu analiz Nieruchomosci-online.pl.

Jak wynika z przeprowadzonego badania odnotować należy zainteresowanie małymi mieszkaniami o metrażu od 40 do 60 mkw. Innym ciekawym zjawiskiem, na które zwracają uwagę autorzy badania jest to, że kupujący decydują się na częściej na zakup nieruchomość na użytek własny, a nie jak to miało miejsce wcześniej, na cel inwestycyjny związany z wynajem.

Więcej informacji w pełnej wersji raportu dostępnej tutaj.

Źródło informacji: Raport z ogólnopolskiego badania nastrojów rynkowych wśród pośredników w obrocie nieruchomościami Nieruchomosci-online.pl
Analiza II kwartału 2023 r. oraz prognozy na III kwartał 2023 r.
Źródło zdjęcia: PolishNews24

Dołącz do nas, udostępniaj artykuły PolishNews24.com w social media:
Please follow and like us: