Gospodarka Polish News 24 PolishNews24 Warto wiedzieć Wiadomości Wielka Brytania

Przegląd wiadomości z Wielkiej Brytanii

Z ostatniej chwili
Premier Wielkiej Brytanii Borys Johnson został zaszczepiony szczepionką firmy Astra Zeneca – donosi brytyjski SkyNews.com Premier przyjął pierwszą dawkę szczepionki w Londyńskim szpitalu St Thomas’ Hospital, gdzie rok temu był leczony na oddziale intensywnej terapii z powodu kornawirusa.

Pandemia na Wyspach
W ramach prowadzonej akcji szczepień przeciwko kornawirusowi na Wyspach pierwszą dawką szczepionki zostało zaszczepionych już 26 263 732 mieszkańców Wielkiej Brytanii. Drugą dawkę szczepionki otrzymało 2 011 070 osób.
Z najnowszych oficjalnych danych na temat pandemii koronawirusa w Wielkiej Brytanii opublikowanych dzisiaj, wynika, że łączna liczba u których w ciągu ostatniej doby stwierdzono koronawirusa wyniosła 4802. W ciągu ostatnich siedmiu dni wirusa stwierdzono u 37 398 osób. ( źródło danych: https://coronavirus.data.gov.uk)

Gospodarka
Brytyjski rząd wyda 5 miliardów funtów w ramach projektu „Gigabit” na rozbudowę infrastruktury sieciowej dla super szybkiego internetu. Najszybciej z nowych możliwości sieci będę mogli cieszyć się mieszkańcy i firmy z regionów na popołudniu Anglii m.in Cambridgeshire, Kornwalii, Dorset, Essex.

Rośnie kwota zobowiązań zaciąganych przez brytyjski rząd. Na podstawie opublikowanych właśnie danych tyko w lutym tego roku rząd pożyczył rekordowe £19.1 miliarda funtów. W porównaniu do lutego 2020 jest to kwota aż o 17.6 miliarda wyższa. Z danych brytyjskiego urzędu statystycznego – Office for National Statistics wynika, że na przestrzeni czasu od kwietnia 2020 do lutego 2021 łączna kwota zaciągniętych zobowiązań wyniosła rekordowe 278.8 miliardów funtów. Na aktualną sytuację gospodarczą Wielkiej Brytanii w ostatnich miesiącach największy niekorzystny wpływ ma pandemia koronawirusa.
W walce ze skutkami pandemii brytyjski rząd podjął szereg działań pomocowych, co niewątpliwie przekłada się na stan obecny stan finansów państwa.

Brexit / Wielka Brytania po wyjściu z Unii Europejskiej

Informacje Urzędu Statystycznego Wielkiej Brytanii na temat eksportu z Wielkiej Brytanii do Unii Europejskie nie napawają optymizmem. Wg przedstawionych danych, tylko w styczniu eksport z Wielkiej Brytanii do Unii Europejskiej zmniejszył się o blisko 41 procent. Wartość strat z tego tytułu wyniosła aż 5.6 mld funtów.Kraje Wspólnoty wysyłają również mniej produktów na Wyspy. Import skurczył się o 28.8 procent, co w liczbach bezwzględnych stanowi 6,6 mld funtów. Analitycy wskazują na problemy przejściowe w uregulowaniu wzajemnej współpracy w związku z Brexitem, jak również perturbacjami wynikającymi z obostrzeń wprowadzonych po obu stronach granicy w związku z COVID-19.
Największe spadki odnotowano w sektorze motoryzacyjnym oraz farmaceutycznym.
Optymizmem napawa wzrost eksportu do krajów pozaunijnych. W styczniu wzrósł on o 2.7 procenta. 
Gospodarka brytyjska od początku roku skurczyła się o 2.9 procenta. Łącznie od początku pandemii jej wartość spadła aż o 9 procent.

Dołącz do nas, udostępniaj artykuły PolishNews24.com w social media:
error

Zobacz portal PolishNews24.com w social media! Dołącz do nas!