PolishNews24 Polska Wiadomości

Przegląd wiadomości ostatniego tygodnia w Polsce

Wyroki w sprawie głośnej afery Amber Gold

Sąd Apelacyjny w Gdańsku utrzymał w mocy wyrok Sądu Okręgowego w Gdańsku, który skazał Marcina P. na 15 lat więzienia. Obniżył natomiast karę więzienia dla Katarzyny P. o rok – do 11 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności. O 850 mln złotych wyłudzonych od klientów Amber Gold nadal nikt nie słyszał…

Samolot z Marszałkiem Grockim lądował w awaryjnie w Zurychu

Samolot Boeing 737 lecący z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim z Maroko awaryjnie lądował w Zurychu z powodu pękniętej szyby w kokpicie pilotów; nikomu nic się nie stało – poinformowała PAP szefowa gabinetu marszałka, dyrektor Małgorzata Daszczyk.

Następnie Marszałek Grodzki poinformował na Twitterze:

„Wylądowaliśmy awaryjnie w Zurichu po 17. Miał nas odebrać samolot zastępczy jak zawsze lotach HEAD. Okazało się to jednak czczą teorią. Teoretycznie wszyscy chcą pomóc, ale bez efektu. Do kraju wrócimy dopiero jutro. Państwo PiS w praktyce: chcielibyśmy, aby …. – i nic z tego”.

Zaripostował Wojciech Skurkiewicz sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej:

” A Marszałek Grodzki brnie dalej! Panie marszałku rezerwowa CASA i załoga zgodnie z instrukcją były w gotowości od godz.12 od momentu, kiedy zbliżał się czas startu Boeinga 737 do Warszawy. Proszę nie kłamać, że nie było załogi!”

Zgoda Rady Europejskiej na nowe sankcje dla Rosji

„Rada Europejska zgadza się, by szósty pakiet sankcji wobec Rosji za agresję na Ukrainę objął ropę oraz produkty ropopochodne dostarczane z Rosji do państw członkowskich UE, z tymczasowym wyjątkiem dla ropy dostarczanej rurociągami – taki projekt klauzuli szczytu UE przedstawiono przed rozpoczęciem poniedziałkowych obrad.

Pełen optymizm Premier Bułgarii Kiriła Petkowa przed rozpoczęciem spotkania, który stwierdził, że na szczycie w Brukseli przywódcy powinni osiągnąć „ogólne” porozumienie w sprawie embarga na import rosyjskiej ropy, szybko zgasił Premier Węgier Wiktor Orban:” Nie ma żadnego porozumienia w sprawie embarga na import rosyjskiej ropy do Unii Europejskiej” – oświadczył.

Szefowa KE Ursula von der Leyen, wchodząc na obrady zastrzegła. że UE nie osiągnęła jeszcze porozumienia w sprawie unijnych sankcji na rosyjską ropę. „Ale jestem przekonana, że później będzie taka możliwość” – dodała.

Aż chce się powiedzieć: w jedności siła! Parafrazując Mistrza: Razem, drodzy przyjaciele!… W szczęściu wszystkiego są wszystkich cele! Ostatecznie projekt rezolucji udało się przyjąć w treści zaproponowanej, by następnie został on zakwestionowany przez ministra spraw zagranicznych Węgier, którego finalnie udało się przekonać do poparcia sankcji.

Rosjanie nilegalnie wywieźli 500 tysięcy ton zboża z Ukrainy

Wiceminister rolnictwa w ukraińskim rządzie Taras Wysocki poinformował, że Rosjanie nielegalnie wyeksportowali blisko 500 tysięcy ton zboża z okupowanych przez siebie terenów Ukrainy .

Inflacja w Polsce nadal rośnie

„Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2022 r. wzrosły rok do roku o 13,9 procenta, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 1,7 procenta – podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny.

Wyrok sądu w sprawie „obchodów” urodzin Hitlera

Prokuratura zapowiedziała apelację od wtorkowego wyroku sądu w Wodzisławiu Śląskim w głośnej sprawie „obchodów” urodzin Hitlera sprzed 5 lat. Sąd uznał winę wszystkich sześcioro uczestników, ale – wbrew stanowisku oskarżenia – wymierzył im kary więzienia w zawieszeniu.

Decyzja Komisji Europojeskiej w spraiwe KPO dla Polski

Komisja Europejska zaakceptowała w środę Krajowy Plan Odbudowy dla Polski (KPO) – poinformował unijny komisarz ds. gospodarki Paolo Gentiloni.

Sprawę tak skomentował nasz wybitny noblista, były Prezydent Lech Wałęsa w wywiadzie udzielonym Marcinowi Makowskiemu dla „Tygodnika” Interii:

Unia Europejska „….zamiast chodzić na kompromis z naszym krajem, powinna się rozwiązać i chwilę później stworzyć nową wspólnotę na podstawie Niemiec i Francji, ale bez Polski i Węgier”, a decyzję Komisji Europejskiej przyznające Polsce pieniądze nazwał porażką.

Sędzia Paweł Juszczyszyn zamiast do orzekania trafił na zaległy urlop

Po ponad rocznej nieobecności z powodu zawieszenia w możliwości orzekania, do pracy w Sądzie Rejonowym w Olsztynie stawił się w środę sędzia Paweł Juszczyszyn. Oświadczył, że nie zgadza się z decyzją o przeniesieniu go decyzją prezesa tego sądu Macieja Nawackiego z wydziału cywilnego do rodzinnego i wysłaniu na zaległy urlop, po czym udał się … wykorzystać zaległy urlop.

Pomysł Władysława Kosiniaka-Kamysza na zwycięstwo w nad chodzących wyborach

„Mamy badania – naukowe i sondażowe, które wskazują że dwie listy, to zwycięstwo. Będę przekonywał PO, Szymona Hołownię, Lewicę i inne ugrupowania do tego, żebyśmy poszli w dwóch blokach, bo wtedy nie ma strat, tylko zyski” – powiedział lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Chorwacja bliżej wprowadzenia Euro

KE zarekomendowała przyjęcie Chorwacji do strefy euro w przyszłym roku po stwierdzeniu, że spełnia niezbędne wymogi w kwestiach obejmujących inflację i dług publiczny.

Z entuzjazmem do przyjęcia euro odniósł się Pan Szymon Hołownia. Przebywając na konferencji zagranicznej „RENEVE EUROPE” i przybijając piątki z Macronem, raportował z Brukseli:

” Jak nigdy dotąd potrzebujemy dziś silnej Unii, a ta jest tak silna, jak jej najsłabsze ogniwo. Dlatego Polska mysi znaleźć się w strefie euro. Musi z kogoś, kto łamie zasady. stać się kimś, kto wspólnie z innymi je tworzy” – zacytował unijny przekaz dnia, wyrażając jednoznacznie swój pogląd, jak ocenia nasz kraj na arenie unijnej

Kiedy środki z KPO popłyną do Polski?

„Pierwsza wypłata ( funduszy z KPO), będzie możliwa, gdy zostanie wdrożone nowe prawo dotyczące spraw dyscyplinarnych sędziów” – powiedziała przebywająca w czwartek w Warszawie szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Sport. Iga Świątek znów wygrywa

Iga Świątek po raz drugi w karierze wygrała turniej Rolanda Garrosa, odnosząc 35 zwycięstwo z rzędu i wygrywając szósty turniej w tym roku (Dawha, Indian Wells, Miami, Stuttgart, Rzym, Paryż).

Przy okazji dowiedzieliśmy się, że od dawna tenis ziemny jest naszą dyscypliną narodową, a ilość ujawnionych w ostatnim tygodniu trenerów i ekspertów pozwala mieć nadzieję, że już niedługo zdominujemy korty trawiaste i szutrowe na całym globie.

Dołącz do nas, udostępniaj artykuły PolishNews24.com w social media:
Please follow and like us: