Europa Informacje Polish News 24 PolishNews24 Polska Wiadomości

Projekt ograniczenia prędkości do 30 k/h na obszarach zamieszkałych UE

Trwają prace nad ujednoliceniem przepisów o ruchu drogowym na terenie całej Unii Europejskiej.

Posłowie Parlamentu Europejskiego rozważają wprowadzenie ograniczenia prędkości do 30 kilometrów na godzinę w obszarach zamieszkałych, oraz tam, gdzie występuje wzmożony ruch pieszych i rowerzystów. W głosowaniu opowiedzieli się za tym projektem.

Poza ograniczeniem prędkości, projekt zakłada także zaostrzenie przepisów i zero tolerancji dla osób prowadzących pojazdy pod wpływem alkoholu.

Nowe przepisy mają doprowadzić do zerowej śmiertelności na drogach. Posłowie liczą, że jest to możliwe do osiągnięcia do 2050 roku.
Według szacunków, rocznie na unijnych drogach ginie blisko 23 tysiące osób, a ponad 120 tysięcy zostaje rannych w wyniku zdarzeń drogowych.

Najbezpieczniejszymi drogami w Unii mogą pochwalić się Szwedzi, ze wskaźnikiem 18 ofiar śmiertelnych na na milion mieszkańców. Na końcu listy znalazła się z Rumunia, gdzie wskaźnik to 85 osób na milion mieszkańców.
W Polsce w roku 2020 wskaźnik ten wynosił 65 osób na milion mieszkańców.

Szczegółowe dane na temat bezpieczeństwa na drogach w UE w roku 2020 znaleźć można w raporcie : 2020 road safety statistics: what is behind the figures?

Source: https://ec.europa.eu/transport

Dołącz do nas, udostępniaj artykuły PolishNews24.com w social media:

LEAVE A RESPONSE

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error

Zobacz portal PolishNews24.com w social media! Dołącz do nas!