Biznes PolishNews24 Praca i Binzes Warto wiedzieć Wywiad PolishNews24 Zdrowie i Uroda

Moda na tatuaże

Tatuowanie ciała stało się niezwykle popularne w ostatnich latach. Co zrobić z tatuażem, który przestał się nam podobać? Czy tatuaż można usunąć? O tatuażach rozmawiamy z Ireneuszem Karpierzem z Aesthetic Beauty Salon w Manchesterze, zajmującym się profesjonalnym usuwaniem tatuaży.

Photo: Ireneusz Karpierz

Skąd się wzięła się moda na tatuaże?
Sztuka zdobienia ciała wywodzi się z różnych kultur na przełomie dosłownie wieków. Samo słowo „tatu” pochodzi z języka tahitańskiego i oznacza „oznaczyć kogoś”.
Pionierami, którym przypisano pierwsze zdobienia ciała byli tzn. „ludzie lodu”, których idealnie zachowane szczątki odnaleźli naukowcy na pograniczu dzisiejszej Austrii i Włoch w 1992 roku.

Tatuaże najczęściej służą oznaczaniu statusu społecznego, religii jak również amulety. W różnych kulturą różne oznaczenia miały bardzo podobne znaczenie, np. Grecy używali oznaczeń na ciele człowieka, aby określić range wśród złodziei. Rzymianie oznaczali przestępców i niewolników. Tatuaże wśród cywilizacji Azji miały silna symbolikę co w bardzo łatwy sposób rozróżniało np. kobiety gotowe do zamążpójścia jak równiej mężatki co odstraszało potencjalnych podrywaczy. Zaś do Nowej Zelandii sztuka tatuażu przywędrowała z Polinezji, gdzie powstał nowy styl zdobienia ciała nazwany Moko używany do dnia dzisiejszego. Natomiast temat tatuażu w Europie (Nordowie) który był kultywowany przez pewien okres został zapomniany dzięki papieżowi Hadrianowi w okolicach XII w. uważając je za pozostałości po obrządkach pogańskich.
W roku 1691 dzięki William Dampher tatuaż na nowo pojawił się w Europie za pomocą przedstawionego tamtejszej społeczności Polinezyjczyka Price Giolo. Na przełomie XVII i XVIII w niewielkie i dyskretne tatuaże zaczęły zdobić arystokracje. Uważano je za ozdobę godna jedynie rodów szlacheckich w tamtych czasach.

Samuel O’Riely wynalazł i opatentował pierwsza elektryczna maszynkę w 1891roku. Dzięki takiemu posunięciu sztuka zdobienia ciała powróciła do ludu, który rozpromował tatuaż pośród społeczeństwa.
Okres obu wojen przysłużył się również do upamiętniania dzięki tatuażom miejsc jak i dat, gdzie żołnierze docierali w czasie wojen. Niestety po zakończeniu owych wojen tatuaż nabrał bardzo negatywnego i złe postrzeganego znaczenia, i był kojarzony w pierwszej kolejności z obozami pracy. W państwach bloku komunistycznego również nie nabrał pozytywów, iż był kojarzony z więzieniem. Z kolei w Stanach Zjednoczonych był kojarzony z gangami motocyklowymi i chuliganami.
W latach 60ych Lyle Tuttle na powrót promuje tatuaż głównie wśród sławnych modelek i aktorek. Po tym okresie Europa Zachodnia a po niej i wschodnia zaczyna się przekonywać do kwestii zdobienia ciała czego dowodem jest wysyp znanych na całym świecie artystów-tatuatorow.

Czy tatuaże są popularne wśród Polaków?  Jak to wygląda na tle innych narodowości?
Wg niektórych badań około 10% naszych rodaków rozsianych po całym świecie ma tatuaż. Polacy preferują tatuowanie górnych części ciała m.in ramiona, barki. Najrzadziej wybierane są żebra, brzuch czy też plecy. Jeżeli chodzi o porównanie do innych narodowości pod tym kątem to mimo niezbyt bogatych i głębokich korzeni w zdobieniu ciała wypadamy całkiem nieźle. Studiów tatuaży z bardzo doświadczonymi artystami jest coraz więcej, z czego możemy być dumni iż liczymy się w światowej czołówce. Mam silne przeczucie, że nasza narodowa kreatywność pozwoli nam zajmować coraz to lepsze pozycje w międzynarodowych rankingach w śród artystów – tatuatorow.

A dlaczego ludzie usuwają tatuaże?
Pierwsza myślą jaka przychodzi mi do głowy to tatuaż wykonany pod wpływem chwili np. na imprezie, wakacjach jako pamiątka lub też dla uwiecznienia dobrze zapowiadającego się związku, myśląc, że to ten jedyny i do końca. Ludzie wykonywając tatuaże właśnie pod wpływem takich impulsów dość często żałują ich wykonania i chcą je usunąć. Są też ludzie, którzy potrzebują usunąć tatuaż pod inny, który sobie zaplanowali w miejsce starego. Nie mogą tego wykonać, gdyż tatuażysta im odradził pokrycie starego nowym przez wzgląd na estetykę efektu końcowego.

Skąd pomysł na usuwanie tatuaży, na taki biznes? Jak to się zaczęło w twoim przypadku?

Pomysł na taki business miał dwa dna tak naprawdę. Pierwszy to chciałem zmienić swoją dotychczasową profesję, która była bardzo „antyrodzinna” i przebywałem zbyt długo poza domem, co nie współgrało z chęcią założenia rodziny. Drugi to będąc w związku z była partnerka jej wielka pasja do tego rodzaju zabiegów kosmetycznych. Zostałem wręcz zarażony ta pasja. Nie wiedziałem jednak od czego mógłbym rozpocząć nową przygodę. Rozpocząłem więc przeglądać Internet w poszukiwaniu czego łatwego na początek aby wdrożyć się w ten „świat”. Natknąłem się na zabiegi z użyciem lasera. Im więcej szukałem informacji na temat samego urządzenia jak i możliwości wykonywania zabiegów używając go tym bardziej się wdrażałem emocjonalnie i uświadomiłem sobie, że to może być to. Po burzy myśli na tak i na nie zdecydowałem się znaleźć odpowiednie szkolenie i firmę, która może umożliwić nabycie takiej maszyny. Wraz zakupem otrzymałem szkolenie akredytowane co pozwala na pewność siebie podczas wykonywania zabiegów w bezpieczny dla klienta sposób.

Długo już zajmujesz się usuwaniem tatuaży?
Dobre pytanie. Usuwaniem tatuaży jak również Peelingiem węglowym i usuwaniem SPMU zajmuje się dość krótko. Mimo tego widzę w tym potencjał. Pomyślicie „koleś zwariował”. Nie dziwię mnie to. Ja natomiast podchodzę do tematu z innej trochę strony. Dzięki początkom nie mogę pozwolić sobie na traktowanie klientów przedmiotowo. Nie mam złych nawyków, uczę się i mam nadzieję na naukę tylko najlepszego w tej dziedzinie. Technologia idzie do przodu, pojawiają się nowe techniki usuwania czasami bardzo zróżnicowanych tatuaży z niechcianych miejsc. Chciałbym poznać najlepsze aby oferować usługi na bardzo wysokim poziomie.

Czy taki zabieg jest bezpieczny?
Oczywiście, że tak. Podstawą jest solidna i rzetelna konsultacja z potencjalnym klientem. Bez niej ani rusz, chyba że chce się zaszkodzić klientowi a przy okazji własnej opinii. Jak przy każdym rodzaju zabiegów są przeciwwskazania jak i zalecenia. Jeżeli ktoś się waha lub ma jakiekolwiek wątpliwości taka konsultacja jest po to aby rozwiać je na jednym spotkaniu. Zawsze podkreślam, nie ma głupich pytań przy poważnych decyzjach tym bardziej związanych ze zdrowiem drugiej osoby w przypadku klienta.

Czy taki zabieg usunięcia to kwestia jednej wizyty u ciebie, czy kilku wizyt?
Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna ani prosta. Zależy od wielu czynników. Na pewno duży pływ na ilość sesji ma rozmiar tatuażu. Kolejnym jest rodzaj tuszu użytego przy tworzeniu takiego tatuażu. Pomijając sam skład takiego tuszu ogromny wpływ ma kolor, który jest rozpoznawalny przez laser. Są kolory, które usuwa się bardzo szybko mimo rozmiaru tatuażu, ale są też takie, gdzie jest potrzebne o wiele więcej sesji lub kolory, których nie da się usunąć wcale danym laserem. Dlatego też taka darmowa konsultacja niezobowiązującą potencjalnego klienta do przymusu wykonania tego zabiegu po otrzymaniu konsultacji.
Wiedzy nigdy za wiele. Lepiej opóźnić zabieg w czasie i zdobyć więcej wiedzy i opinii na ten temat niż wykonać go byle jak byle szybko i zaszkodzić zamiast pomoc.

Co jest droższe – zrobienie czy usuniecie tatuażu?
Mimo różnych uwarunkować co do usunięcia czy też wykonania nowego tatuażu wydaje się, że usunięcie to niższy koszt w porównaniu z tworzeniem nowego. W obu przypadkach rekomenduje zasięgnięcie opinii nawet kilku terapeutów zajmujących się usuwaniem tatuaży jak i artystów-tatuażystów aby nabrać jak najwięcej wiedzy i dojść do własnych przemyśleń. Mogę tylko napisać od siebie na dowód mojej propozycji w zasięganiu opinii, iż osobiście mam znajomego, który chcąc nowy tatuaż, artysta polecił mu usunięcie starego, który był nie regularny i dość wiekowy. Wg mnie to świadczy tylko o profesjonalizmie w swojej dziedzinie. Jeżeli chodzi o koszt wykonania nowego tatuażu mogą być one wyższe niż samo usuniecie. Nie jest to reguła a tylko założenie, iż i to, i to jest uwarunkowane pod pewnym względami. Usunięcie tatuażu może zakończyć się satysfakcjonującym wynikiem po jednej czy dwóch sesjach jak również po pięciu lub sześciu. Tak samo działa tworzenie nowego tatuażu. Może być małych rozmiarów i to będzie kwestia kilku godzin lub też cały rękaw czy noga od uda do kostki i zajmie to kilka dni.
Jak widać zdecydowanie czy usunięcie, czy wykonanie nowego tatuażu jest bardzo uzależnione.

Gdzie klienci mogą skorzystać z twoich usług? Jak można omówić się na wizytę?
Aby umówić się na wizytę, wystarczy skontaktować się za mną za pomocą Social Media.
W przyszłości planuje skorzystanie z platformy, która będzie o wiele łatwiejsza i zajmowała o wiele mniej czasu do zapisania się na jeden 3 zabiegów, gdzie oprócz usunięcia tatuażu jest możliwość wykonania peelingu węglowego. Zapraszam do salonu Aesthetic Beauty Salon w Manchesterze.

Bardzo dziękujemy za wywiad.

Dołącz do nas, udostępniaj artykuły PolishNews24.com w social media:
error

Zobacz portal PolishNews24.com w social media! Dołącz do nas!