Biznes Gospodarka Informacje Polish News 24 PolishNews24 Polska Praca i Binzes Wiadomości

Inflacja w Polsce najwyższa od 20 lat

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego opublikowanych w sierpniu, inflacja w Polsce wynosi 5,4%.
Tak wysokiego wskaźnika nie było od czerwcu 2001 roku, kiedy to w danych statystycznych GUSu inflacja w Polsce wynosiła aż 6,2%.

Co oznacza wzrost inflacji dla zwykłego Kowalskiego? Mówiąc w bardzo dużym uproszczeniu inflacja powoduje wzrost cen oraz spadek siły nabywczej pieniądza – za te same pieniądze możemy kopić mniej towarów i usług niż wcześniej.

W Polsce w ostatnim czasie obserwujemy bardzo duży wzrost cen warzyw, owoców, paliw, energii, czy np. transportu. Porównując ceny niektórych produktów w czasie tegorocznych wakacji w Polsce z cenami w Wielkiej Brytanii można stwierdzić, ze różnica jest niewielka, a czasami nawet cena w Polsce potrafi być wyższa.

W opinii ekspertów, inflacja w Polsce będzie nadal rosła. Zjawisko to porównuje się do rozpędzonego pociągu, którego wyhamowanie nie jest wcale takie łatwe. Dużo w tym zakresie będzie miał do powiedzenia Narodowy Bank Polski, od decyzji którego zależy wysokość stóp procentowych w Polsce.

W opinii aktualnie rządzących wraz z inflacją rosną również wynagrodzenia, co ma minimalizować jej skutki. Trzeba jednak zaznaczyć, ze podwyżki o których mówi rząd, nie dotyczą wszystkich pracowników i nie w każdej branży zatrudnieni mogą liczyć na negocjacje płacowe.

Dołącz do nas, udostępniaj artykuły PolishNews24.com w social media:
error

Zobacz portal PolishNews24.com w social media! Dołącz do nas!