Europa

Historyczny dzień dla Finlandii

Dzisiaj Finlandia oficjalnie zostanie państwem członkowskim NATO. Tym samym dołączy do grona 30 innych państw w ramach tego sojuszu wojskowego. O dacie przyjęcia poinformował wczoraj w Brukseli sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Source: twitter.com/NATO

Przystąpienie do NATO stało się dla Finlandii sprawą priorytetową dla podniesienia bezpieczeństwa kraju i jego mieszkańców po rozpoczęciu rosyjskiej agresji na Ukrainie. Ten przez lata neutralny kraj graniczy z Rosją na odcinku ponad 1000 km.

Aby jakikolwiek, nowy kraj został przyjęty w struktury NATO zgodę muszą wyrazić wszystkie państwa członkowskie. W przypadku Finlandii krajem, który jako ostatni zgodził się na przyjecie jej w struktury paktu była Turcja.

Dzisiaj Finlandia stanie się członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego, co będzie miało kluczowe znaczenie dla wzmocnienia jej bezpieczeństwa, ale także gwarancji bezpieczeństwa w całym regionie. Oficjalne uroczystości odbędą się w Brukseli. Jak poinformował Rzecznik MSZ – Pan Łukasz Jasina, Polskę na spotkaniu w Brukseli będzie reprezentował Minister Zbigniew Rau.

Źródło: twitter.com/RzecznikMSZ
Dołącz do nas, udostępniaj artykuły PolishNews24.com w social media:
Please follow and like us: