Ciekawe Wydarzenia

Dzień Dywizjonu 307 w Exeter

15 listopada, w angielskim Exeter, spotkają się członkowie polsko – brytyjskiej organizacji charytatywnej 307 Squadron Projec, by uczcić pamięć o lotnikach polskiego Dywizjonu 307 i 80 rocznicy przekazania polskiej flagi miastu Exeter, na znak przyjaźni i współpracy międzynarodowej.

Program uroczystości przekazany redakcji PolishNews24 jest niezwykle bogaty.
Przed Exeter Guildhall odbędzie się ceremonia flagi wraz z przemarszem kompanii reprezentacyjnej RAF Brize Norton. Na maszt podniesiona zostanie również polska flaga.
Uroczystościom towarzyszyć będzie również wystawa poświęcona historii Dywizjonu 307 i lotnisku w Exeter dostępna dla zwiedzających od 10.30 do 16.00
Na godzinę 17.30 przewidziano nabożeństwo ku czci lotników Dywizjonu 307 w Exeter Cathedral.

Uroczyści rozpoczną się o godzinie 9:45, a wezmą w niej udział znamienici goście. Między innymi Lord Lieutenant na Devon, David Fursdon, Jego-Ekscelencja Piotr Wilczek – Ambasador RP w Wielkiej Brytanii,
Burmistrz miasta Exeter -Councillor Yolonda Henson, Konsul Generalny RP Mateusz Stąsiek.

Więcej informacji na temat wydarzenia i 307 Squadron Projec tutaj.

Dywizjon 307 został sformowany 24 sierpnia 1940 r. w Blackpool. Od listopada 1940 roku kontynuował szkolenie na lotniskomu Jurby na wyspie Man na Morzu Irlandzkim, a zdolność bojową osiągnął w grudniu tego roku. Początkowo patrolował trasy konwojów morskich, a od stycznia 1941 roku z lotniska Squires Gate załogi dywizjonu prowadziły nocne patrole nad Liverpoolem i Manchesterem. W kwietniu 1941 roku Dywizjon rozpoczął ochronę miasta Exeter i południowo-zachodnich wybrzeży Anglii.
9 listopada 1943 r. dywizjon przeniesiono koło Edynburga, zlecając patrolowanie nieba nad Szkocją.
Lotnicy Dywizjonu latali również wokół
Islandii, nad Morze Północne i nad Norwegię. Przez krótki czas bronili również nieba nad Hull i Londynem. Samoloty Dywizjonu 307 osłaniały również desant po Arnhem w ramach operacji Market Garden.

Dołącz do nas, udostępniaj artykuły PolishNews24.com w social media:
Please follow and like us:
error

Zobacz portal PolishNews24.com w social media! Dołącz do nas!