Ciekawostki Co, gdzie, kiedy. Podróże Wielka Brytania Wolny czas

Z wizytą w Oxfordzie

Słynie z najstarszego uniwersytetu w Wielkiej Brytanii. University of Oxford został założony jeszcze przed 1167 rokiem. Uczelnia o wielkiej, światowej renomie sytuuje się w pierwszej dziesiątce najlepszych uczelni na świecie. O jej statusie niech świadczy fakt, że jego mury w historii opuściło 46 laureatów Nagrody Nobla i 27 Premierów Wielkiej Brytanii.

Oksford położony jest 80 kilometrów w kierunku północno- zachodnim od Londynu, połączony ze stolicą autostradą M40. Liczy blisko 200 tysięcy mieszkańców, jest centralnym miastem hrabstwa Oxfordshire.

Miasto jest bogatym ośrodkiem turystycznym. Rocznie odwiedza je około 10 mln turystów z kraju i ze świata. Rozwija się dzięki wpływom do budżetu z turystyki, ale również jest silnym ośrodkiem wydawniczym. To tutaj mieści się największe na świecie wydawnictwo uniwersyteckie Oxford University Press.

Oksford. którego początki sięgają X wieku słynie z bogactwa stylów architektonicznych – począwszy od budynków  z początków tysiąclecia w stylu saksońskim, przez gotyk, po bogatą architekturę barokową.

W historii miasta zapisało się wiele wybitnych postaci ze świata polityki i kultury. Wystarczy wspomnieć, że na cmentarzu Headington Quarry znajduje się grób C.S. Lewisa – autora “Opowieści z Narnii”, wykładowcy literatury na Uniwersytecie Oxfordzkim. Na cmentarzu Wolvercote spoczywa J.R.R. Tolkien, którego sława rozbłysła dzięki trylogii “Władca Pierścieni”

Dołącz do nas, udostępniaj artykuły PolishNews24.com w social media:
Please follow and like us: