Informacje PolishNews24 Polska Wiadomości

Dlaczego rośnie cena węgla w Polsce?

Coraz częściej słyszymy o rosnących cenach węgla.
W związku z konfliktem na Ukrainie, wprowadzono sankcje na rosyjski węgiel, co spowodowało wzrost cen tego produktu na światowych rynkach.

Cena tony węgla według indeksu cen CIF ARA (stan na dzień 06.06.2022r.) to 327,15 USD. Dla porównania cena z przed roku w uwzględnieniu tego samego indeksu wynosiła 98,6 USD.

Polska także zadeklarowała odejście od importu rosyjskiego węgla, i zastąpienie go dostawami z innych alternatywnych źródeł.

Jak i gdzie można kupić w Polsce węgiel?

Na stronie Polskiej Grupy Górniczej można dokonać zakupu w e- sklepie.
Tutaj cena jest najtańsza, bo jest to cena producenta bez narzutu pośredników. Rzecz jednak w tym, ze jest tak wielu chętnych do bezpośredniego zakupu jest wielu i nie zawsze uda się dokonać zakupu tą metodą.

Dwie dodatkowe możliwości oferowane na stronie PKG, to zakup na kopalni lub na składzie.

Za węgiel kupowany u pośredników trzeba zapłacić dużo drożej. Cena może sięgać nawet od 2500 do 3000 tysięcy złotych za tonę.

Ograniczony dostęp do węgla, wzrost jego ceny w sprzedaży sprawiają, że przed nadchodzącym okresem jesienno- zimowym w wielu polskich domach, może pojawić się poważny problem z ogrzewaniem.

Przedstawiciele organizacji walczących o czystość powietrza już alarmują, ze wysoka cena zakupu węgla może spowodować powrót do opalania gospodarstw czym tylko się da, a to skolei pogorszy jakość powietrza.

Dołącz do nas, udostępniaj artykuły PolishNews24.com w social media:
error

Zobacz portal PolishNews24.com w social media! Dołącz do nas!