Informacje Polska Wiadomości Wiadomości

78 rocznica Powstania Warszawskiego

Mija właśnie 78 lat od kiedy mieszkańcy Warszawy stawili opór w walce z niemieckim okupantantem. Bohaterski zryw ludności Warszawy przeciw Niemcom w 1944 roku, zorganizowany został przez Armię Krajową w ramach tzw. akcji „Burza”.

Źródło: https://twitter.com/1944pl

Rozkaz o rozpoczęciu walk o godzinie 17:00 ( godzinie „W”) wydal generał Tadeusz Bor Komorowski – ówczesny dowódca Armii Krajowej.
Choć siła wroga była nieporównywalnie większa z możliwościami powstańców, walki w stolice trwały aż 63 dni, do kapitulacji 3 października 1944r.
Warszawiacy walczyli o wyzwolenie stoicy spod kontroli niemieckiej, walczyli o wolną Polskę.
Historycy szacują, że w wyniku walk śmierć poniosło od 16 do 18 tysięcy żołnierzy AK i od 150 tysięcy do 180 tysięcy cywilów. Bombardowana przez niemieckie lotnictwo i ostrzeliwana przez niemieckie wojsko Warszawa, została doszczętnie zniszczona.

Dzisiaj odbędą się oficjalne obchody rocznicy z udziałem najważniejszych osób w państwie, żyjących powstańców, Warszawiaków.

Prezydent Andrzej Duda odda hold poległym powstańcom pod pomnikiem Gloria Victis na Powązkach 1 sierpnia o godzinie 17:00.

Źródło: https://twitter.com/prezydentpl

Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w ogólnopolskiej akcji Dumni z Powstańców.

Źródło: https://twitter.com/PremierRP

Inicjatywa ta realizowana jest od 2016 roku przez trzy wrocławskie organizacje: Fundację Rosa, Fundację Sensoria i Fundację Pokolenia Kolumbów w ramach BohaterON.

Dołącz do nas, udostępniaj artykuły PolishNews24.com w social media:
error

Zobacz portal PolishNews24.com w social media! Dołącz do nas!