Polska Warto wiedzieć Wiadomości

Zmiany w przepisach dotyczących naklejek kontrolnych i kart pojazdów w Polsce

Jak poinformowało Ministerstwo Infrastruktury, z dniem 4 września br. zmieniły się przepisy dotyczące naklejek kontrolnych i kart pojazdów w Polsce.

Dzięki nowelizacji ustawy “Prawo o ruchu drogowym” opracowanej i wdrożonej przez Ministerstwo Infrastruktury, organy rejestrujące pojazdy, oraz organy kontroli ruchu drogowego, mają dostęp do centralnej ewidencji pojazdów online, dlatego karty pojazdu i nalepki kontrolne nie są już konieczne.

Źródło informacji: twitter.com/MI_GOV_PL

Nowe przepisy maja na celu ułatwienia w procesie rejestracji pojazdów, a także oszczędności dla kierowców.

Ze zmian na pewno skorzystają np. właściciele aut sprowadzonych z zagranicy.

Dotychczas, aby zarejestrować samochód musieli zapłacić 75 zl za kartę pojazdu, 18,5 za nalepkę kontrolna oraz 1 zloty opłaty ewidencyjnej. Po zmianach w przepisach, które weszły w życie we wrześniu, właściciele nie muszą już płacić tych opłat, co oznacza oszczędność na poziomie 94, 50 zł. W przypadku rejestracji pojazdu wcześniej zarejestrowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i bez zachowania dotychczasowych tablic rejestracyjnych oszczędności to 19 zł (nalepka kontrolna – 18,50 zł, opłata ewidencyjna – 0,50 zł).

To kolejne ułatwienia jakie w ostatnim czasie dla kierowców w Polsce wprowadza Ministerstwo Infrastruktury.
Przypomnijmy, że wśród innych zmian mających ułatwić życie zmotoryzowanym jest między innymi ta, która pozwala kierowcom zachować dotychczasowy numer rejestracyjny pojazdu. Dzięki pozostawieniu dotychczasowego numeru rejestracyjnego kierowcy nie muszą ponosić opłat za nowe tablice rejestracyjne i nalepkę kontrolną. Przepis wszedł w życie z dniem 31.01.2022

Dołącz do nas, udostępniaj artykuły PolishNews24.com w social media:
Please follow and like us: