fot. Kancelaria Sejmu/Aleksander Zieliński
Polityka Polska Wybory Prezydenckie 2020

Zaprzysiężenie Prezydenta

To bardzo intensywny dzień Prezydenta Andrzeja Dudy. Dziś został zaprzysiężony przed Zgromadzeniem Narodowym i oficjalnie rozpoczął drugą kadencję.

O godzinie 10 rozpoczęło się wspólne posiedzenie Sejmu i Senatu w trakcie którego Prezydent elekt Andrzej Duda złożył przysięgę i wygłosił orędzie inaugurujące drugą kadencję prezydencką.

Andrzej Duda powtarzał słowa przysięgi czytane przez Marszałek Sejmu Elżbietę Witek: “Obejmując z woli Narodu urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji, będę strzegł niezłomnie godności Narodu, niepodległości i bezpieczeństwa Państwa, a dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem”.

Obecny był również Marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Po obradach Prezydent spotkał się z przedstawicielami klubów i kół poselskich i senatorskich.

W obradach Zgromadzenia Narodowego nie wzięli udziału byli prezydenci Lech Wałęsa i Bronisław Komorowski. Obecny był były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Nie pojawili się również byli premierzy Ewa Kopacz, Leszek Miller i Włodzimierz Cimoszewicz.

Wracając do Pałacu Prezydenckiego Prezydent zatrzymał się na Krakowskim Przedmieściu i złożył kwiaty przed figurą Chrystusa przy Bazylice świętego Krzyża.

W południe odbyła się Msza Święta w intencji ojczyzny i prezydenta. Mszy przewodniczył Apb Stanisław Gądecki.

O godzinie 15:30 na Placu Piłsudskiego rozpoczęła się uroczystość przejęcia przez Andrzeja Dudę zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi.

Dołącz do nas, udostępniaj artykuły PolishNews24.com w social media:
Please follow and like us: