.

W portalu PolishNews24.com znajdziesz wiadomości i ciekawostki z Polski i ze świata.

Szukaj

Wiadomości Wielka Brytania

Wybory, Brexit i co dalej

Wygrana konserwatystów w wyborach co raz bardziej uprawdopodabnia brytyjski BREXIT.

Borys Johnson w porozumieniu z Unią Europejską ustalił jego datę na 31 stycznia 2020 roku. Jeśli tak, to do opuszczenia Wielkiej Brytanii Unii Europejskiej pozostało niewiele ponad miesiąc. Czy do tego dojdzie? Jakie kroki musi podjąć rząd brytyjski obecnie i jakie warunki spełnić?
Przede wszystkim w najbliższym czasie Johnson musi uzyskać akceptację dla planów związanych z BREXITem ze strony brytyjskiego parlamentu. Przy dużej przewadze w Izbie Gmin, jaką zapewniła sobie Partia Konserwatystów powinno być to stosunkowo łatwe.
Zatwierdzenie porozumienia z UE będzie oznaczało zielone światło dla planów rządu i zakończenie 3,5 -letnich przepychanek brytyjskich polityków dotyczących warunków opuszczenia Wspólnoty.
Tak przeprowadzony BREXIT odbył by się na z góry ustalonych warunkach.
Wariant pesymistyczny to kolejne odrzucenie przez Parlament wynegocjowanego porozumienia. Znając determinacje Johnsona, nie powstrzymałoby to rządu przed postawieniem na swoim i opuszczenia wspólnoty bez “mapy drogowej”.

Warunki porozumienia muszą zostać zaakceptowane przez wszystkie 27 państw członkowskich UE jak również Parlament Europejski.
Ale ogłoszenie opuszczenia Unii to tylko pierwszy z wielu etapów przed jakimi stoi Wielka Brytania. Istotą procesu będzie wyjście ze wspólnej unii celnej i jednolitego rynku dóbr i usług. Konserwatyści bardzo mocno akcentują również konieczność zakończenia jurysdykcji Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości nad sądownictwem w Anglii. Formalne rozmowy o szczegółowych warunkach nowej umowy handlowej regulującej współpracę między Wielką Brytanią jako samodzielnego już podmiotu, a UE, rozpoczną się najwcześniej w marcu.
Jej warunki powinny zostać ustalone do końca czerwca i wdrożone od stycznia 2021 roku. Ta umowa również powinna być ratyfikowana przed wejściem w życie. Istotą negocjacji jet również określenie współpracy Wielkiej Brytanii w zakresie bezpieczeństwa i egzekwowania prawa. Anglia nie chce dłużej współpracować w ramach programu europejskiego nakazu aresztowania.

Jak dziś poinformowano, rząd zamierza głosować w sprawie ustawy BREXITu w najbliższy piątek. Królowa otworzy sesje parlamentu w najbliższy czwartek wygłaszając mowę tronową, po której odbędzie się debata w Izbie Gmin nad jej treścią.

O szczegółach będziemy informować na bieżąco.

Dołącz do nas, udostępniaj artykuły PolishNews24.com w social media:

LEAVE A RESPONSE

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error

Zobacz portal PolishNews24.com w social media! Dołącz do nas!