Wiadomości Włochy

Włosi wybrali

Partie prawicowe utworzą koalicję i powołają nowy, włoski rząd.
We wczorajszym głosowaniu do parlamentu włoskiego blok wyborczy partii prawicowych otrzymał wg wstępnych wyników od 41-45 procent głosów.
Największym poparciem cieszy się partia Fratelli d’Italia z przywódczynią Giorgią Meloni i to ona najprawdopodobniej stanie na czele nowego gabinetu.

Source: twitter.com/fratelliditalia


Liga – partia Matteo Salviniego, która stworzy koalicję z Meloni ,uzyskała od 8 do 12 procent głosów, a Forza Italia Berlusconiego od 6 do 8 procent.

Centrolewica uzyskała między 26 a 29 procent poparcia, a jej główna siła- Partia Demokratyczna od 17 do 21 procent. Frekwencja wyniosła około 64 procent i była jak na włoskie standardy bardzo niska. Były to przyspieszone wybory, rozpisane po upadku szerokiej koalicji rządu Mario Draghiego pod koniec lipca.

W myśl zmian w konstytucji z października 2020 roku, liczba deputowanych została ograniczona z 640 do 400, a do Senatu wybierano o 115 przedstawicieli mniej, ograniczając ich liczbę do 200. W wyborze senatorów po raz pierwszy mogli uczestniczyć również osiemnastolatkowie, bowiem do tej pory granicą wieku udziału w głosowaniu było 25 lat.

W ubiegłym tygodniu, we włoskiej polityce było działo się bardzo dużo. Wszystko za sprawą wypowiedzi szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, która stwierdziła, że „jeśli sprawy pójdą w trudnym kierunku, to Komisja Europejska ma narzędzia, takie jak w przypadku Polski i Węgier”. W domyśle – wygrana prawicy sprawi, że Komisja Europejska będzie doszukiwać się podobnie jak w Polsce i na Węgrzech form łamania „praworządności”, a co za tym idzie, ograniczać dopływ środków z Unii na Półwysep Apeniński.

Włosi odebrali słowa, które padły podczas debaty z udziałem unijnej polityki na amerykańskim uniwersytecie Princeton, jako jawną ingerencję w proces demokratycznych wyborów.
Wszystkie partie włoskiej sceny politycznej domagają się przeprosin, a niektórzy politycy wzywają do dymisji von der Leyen.

Szef Ligi Włoskiej Matteo Salvini zapowiedział, że jego partia złoży w Parlamencie Europejskim wniosek o wotum nieufności dla niej.

Dołącz do nas, udostępniaj artykuły PolishNews24.com w social media:
Please follow and like us:
error

Zobacz portal PolishNews24.com w social media! Dołącz do nas!